Straipsniai

2014-01-01
 

Baltoji angis: traktatas 1.12

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas

GULIVERIS PAS KIAULES


 


Vadinasi, jau XVII a. buvo rašoma apie kosmines keliones? O kas įdomesnio sukurta sekančiame, XVIII a.? O, šis amžius mums padovanojo ligi šiol beveik kasmet perleidžiamą kūrinį – Johnatan Swift`o “Guliverio keliones” (gailėdamasis skaitytojų, lietuvišką pavadinimą trumpinu; deja, originalo kalba privalau pateikti jį pilnai – “Travels into Several Remote Nations of the World by Lemuel Gulliver, first a Surgeon, and then a Captain of Several Ships” 1726). /Liet. bent keletas leidimų – deja, neturiu duomenų apie pirmąjį/ Jei dabartiniai autoriai tęstų Swift`o tradicijas, tai romano tekstas būtų panašus tik į trumpą pavadinimo turinį. Kokiam gi požanriui priskirti šį veikalą ? Ogi fantastinei socialinei satyrai. Gana dažnai autoriai, nenorėdami ar nedrįsdami atvirai pasišaipyti iš savo laikmečio visuomenės ir jos nuostatų, griebdavosi pigaus triuko – pabėgdavo į išgalvotus pasaulius, kuriuose atvaizduodavo tą visuomenę itin groteskiškomis priemonėmis, tad dažnas juokdavosi iš tokio romano personažų, nepastebėdamas, jog juokiasi iš savęs.


XX a. taip pat neįstengė numarinti šio požanrio. 1927-siais Japonijoje pasirodo Akutagavos Riunoskės “Vandenių šalyje”, /Liet. 1998, “Danielius”/ besišaipantis tiek iš vakarietiškojo, tiek ir iš rytietiškojo gyvenimo būdo.


Penktajame dešimtmetyje fantastinė socialinė satyra grįžta į Angliją. Iš po George Orwell`o plunksnos vienas po kito gimsta du itin aštrūs romanai: “Gyvulių ūkis” ( “Animal Farm” 1945) ir “1984” (1949m.).  /Liet. 1991, “Vyturys” – abu romanai/


Populiarus P.Boulle romanas “Beždžionių planeta” (“La Planete des singes” 1963), /Liet. 1992, “Vaga”, serija “Zenitas”/ susilaukęs ir ekranizacijos – taip pat socialinės satyros pavyzdys.
Tarybų Sąjungoj šlovingoj satyra, net ir užmaskuota, buvo labai kenksminga autorių sveikatai. Įžvalgusis Kaukazo kalnų sūnus bet kokioje beždžionėje būtų išsyk atpažinęs save, ir išsiųstų tokios satyros autorių į kūrybinę komandiruotę rašyti romano “Baltųjų lokių planeta, Odnako”. Tačiau klimatas nepaiso diktatorių valios. Visuotinis oro atšilimas planetoje palietė ir draugiškąją grandinėmis į bendrą šeimą surakintų tautų sąjungą.


1964-siais A.N.Strugacky ir B.N.Strugacky parašo dar sąlyginai švelnią satyrą “Pirmadienis prasideda šeštadienį” (“Poniedėlnik načinajetsia v subotu”), o 1967-siais – jau atvirai kandų (net ir tuo metu dar galėjusį pakenkti autorių sveikatai) kūrinį – “Pasaka apie trejukę” (“Skazka o trojke”). Tačiau dėl nesuvokiamų priežasčių romano apie baltąsias meškas ir čiukčių medžiotojus broliai taip ir neparašė.


 


01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19


<<Į TRAKTATO pradžią…



Apie autorių

Archyvas




 
Susiję