Fandomas

2000-08-08
 

Interview: GKI

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags:

Mylintis raganas
arba pašnekesys su Gintautu K. Ivanicku apie kūrybą ir kas liko


Neakivaizdžiai pamėginau pasikalbėti su “IMPERIJOS” redkolegijos nariu, leidyklos “Eridanas” bendradarbiu ir rašytoju Gintautu K. Ivanicku. Atrodo, jog pavyko!


 


Gintautas K. Ivanickas
(nuotraukos aut. – Jorgen Stadje)

Kl.: Atskleisk paslaptį – Gintautas K. Ivanickas. Kas slepiasi po K? “Kietas”? ;)


Ats.: Po “K” slepiasi kur kas proziškesnis dalykas – mano antras vardas (pagal pasą) – Kęstutis. Taigi – jokios intrigos.


Kl.: Paprastiems fantastikos mylėtojams tu turbūt labiausiai būsi žinomas iš puikaus apsakymo “Mylėti raganą” (1997 m. rinkinys “Geriausia Lietuvos fantastika” (GLF)) ir “Nubrauk sapnus man nuo akių” (1998 m. GLF), “IMPERIJOS” skaitytojai skaitė “Kasandros sindromą”, o “Dorado raganų” – “Meilės ratus”. Kiekviename apsakyme jaučiasi tvirta patyrusio rašeivos* ranka, bet nejaugi tai visas tavo “kūrybinis palikimas”? Kada pradėjai rašyti? Ar rašai tik fantastiką?

Ats.: Jei neminėsime bandymų eiliuoti brandžios paauglystės periodu, tai rašau tik fantastiką. Ak, tiesa – kokioj 7-oj klasėj buvau parašęs ir kietą detektyvą, bet kai draugas antram puslapy atspėjo, kad žudikas – liokajus… Teko mesti tą purviną reikalą. “Rimto” rašymo pradžia reikėtų manyti buvus 96-97 metus. Be minėtų apsakymų dar porą galite rasti “Imperijos” tinklalapyje**. Kiti – neišlaikė mano vidinio cenzoriaus kritikos ir buvo pasmaugti vos tik gimę. Šiuo metu dirbu prie stambios formos kūrinio. Tad ne tiek daug laiko lieka apsakymams, tuo labiau, kad tenka užsidirbti ir duonai kasdieninei, kas atima begalę laiko. Be to, pastaruoju metu nemažai verčiu iš rusų kalbos. Tiek “Imperijai”, tiek “Eridanui” – ką tik pasirodė mano verstas romanas H.L.Oldie “Aštuntojo įsakymo posūniai”.

Kl.: Eina kalbos, kad 2/3 tavo romano jau seniai stalčiuje. Kur ir kada pabaiga? Ar tiesa, kad “Mylėti raganą” – romano santrauka ar bent romano motyvais parašytas apsakymas?


Ats.: Kalbos praktiškai teisingos. Kur ir kada pabaiga? O velnias žino… Jei manęs paklaustum, per kiek laiko aš išrausiu 2 m. gylio duobę, galėčiau atsakyti konkrečiau. Kūryba gi – slidus reikalas… “Mylėti raganą” – nėra romano santrauka. Tai tik keli epizodai iš romano. Bet kuriuo atveju – romanas bus parašytas apsakymo motyvais, o ne atvirkščiai, kadangi parašęs apsakymą supratau, kad ne viską pasakiau, kad herojai nenori pasitraukti, kol aš jų galutinai “nepribaigsiu”. Taip ir kilo mintis apie romaną…


Kl.: Kiek žinau, visi spausdinti apsakymai senoki. Kada bus naujų? Kas trukdo kūrybai?


Ats.: Tikiuosi, kad sekančiam GLF konkursui šį bei tą paruošiu. Idėjų yra – laiko trūksta. Pagrindinis kūrybos stabdis – ta sumauta LR ekonomikos situacija. Tam, kad pragyvenčiau aš pats, tenka pakankamai daug dirbti, nekalbant apie tai, kad reikia išlaikyti ir šeimą. Skirtų kas nors bent pusmetį gerai apmokamų atostogų…(Gilus atodūsis)***.


Kl.: Ar rašydamas dažnai galvoji, kaip vieną ar kitą sceną priims skaitytojas, ar stengiesi sekti populiaraus rašymo receptais?


Ats.: Galite netikėti, bet niekada – visuomet rašau tik tai ir tik taip, kaip pats noriu, kaip man labiau patinka. Na, o kas liečia populiaraus rašymo receptus – jei keletą tikrai vertų dėmesio išduosi, būsiu dėkingas. Aš stengiuosi laikytis tik vieno principo, kurį kažkada apibrėžė Glen Cook. Jis pasakė: “Rašytojas gali sau leisti viską, ką tik nori, išskyrus vieną – būti nuobodžiu.” Štai šito stengiuosi laikytis. O kaip man tai pavyksta – tegu sprendžia skaitytojas.


Kl.: “Mylėti raganą” nevengi erotinių motyvų ir scenų, kai kurios iš jų, manyčiau, puikios (pvz., pirtyje), tačiau kituose tavo apsakymuose to neaptiksi. Kodėl? Ar erotika dera tik prie “raganų”? Ir bendrai, erotikos vaidmuo ir reikšmė kūriniuose – tavo nuomonė?


Ats.: Erotika yra gerai. Gera erotika – dar geriau. O jei rimtai, nemaniau, kad man pavyksta erotinės scenos. Ačiū už gerus žodžius, dabar tai kad pavarysiu erotikos… Niekuomet neprogramuoju kūrinio iš anksto – čia turi būti erotinė scena, čia susirėmimas. Apsakyme “Mylėti raganą” erotinės scenos pačios veržėsi į gyvenimą – aš joms tik netrukdžiau…


Kl.: Minėti keturi tavo apsakymai – fantasy arba mistika, kodėl nerašai mokslinės fantastikos?


Ats.: Skaityti mėgstu ir SF, ir fantasy, ir “siaubukus”. Nors… visuomet labiau mėgau fantasy. Na, o rašyti… Rašau tai, kas gaunasi, tai, kas patinka man pačiam. Beje, teko girdėti ne vieną priekaištą dėl to, kad kai kurie mano apsakymai išvis nepataiko nė į vieną žanrą. Aš ir nesitaikiau, nepykit…


Kl.: Kodėl kuri? T.y. ką tau duoda rašymas ir ko juo sieki?


Ats.: Geras klausimas. Užduodu jį sau retkartėmis. Bet tik mįslingai nusišypsau ir neatsakau… Galėčiau – nerašyčiau. Pinigų iš to Lietuvoje nepasidarysi, ypatingos šlovės – irgi. O ir kam ji man? Labiau vertinu grynuosius.


Turbūt rašau todėl, kad man tai patinka. Ir tiek…


Kl.: Kokią knygą (autorių, pavadinimą) norėtum būti parašęs tu?


Ats.: Bibliją. Gyvenčiau dabar vien tik iš autorinių teisių.


Rimtai – norėčiau būti parašęs tai, ko dar neparašiau, bet vis dar turiu vilties parašyti…


Na, o jei čia slepiasi klausimas apie mylimus autorius bei kūrinius… Gal pakaks autorių: Roger Zelazny, Andrzej Sapkowski, Henry Lion Oldie, Glen Cook… Nebūtinai šia tvarka, bet man tai artimiausia.


Kl.: Apsakymus mėgsti iliustruoti dainų tekstais (pvz., “Nubrauk sapnus man nuo akių” – Jim Morrison, “Meilės ratai” – Ilja Kormiltsev (Nautilus Pompilius), tad tu ir tavo muzikiniai pomėgiai?


Ats.: Mano muzikiniai pomėgiai… Hmm… Pavardinsiu tai, kas pirmiausiai ateis į galvą: PINK FLOYD, DOORS, Leonard Cohen, CLANNAD, Tom Waits, AKVARIUM, NAUTILUS POMPILIUS…


O šiaip – mėgstų gerą muziką. Tik neklauskit manęs, kokia muzika yra gera, kokia – ne. Muzikoje aš profanas. Tiesiog man ji arba patinka, arba ne. Tai ir visi atrankos kriterijai.


Kl.: Tavo pareigos ir veikla “Eridane”?


Ats.: Pareigos – meninis redaktorius. Veikla – Interneto svetainės priežiūra, knygų viršelių paruošimas spaudai, tekstų maketavimas, vertimas ir t.t.


Kl.: Koks velnias tave atnešė į tą galer… t.y. “IMPERIJĄ” ir kokį vaidmenį ten atlieki?


Ats.: Velnias buvo vardu Atsitiktinumas. Laikraštyje radau skelbimą, jog reikalinga korektorė, kadangi šiek tiek pažinojau Praną Šarpnickį, maniau, padarysiu žmonai protekciją (ji kaip tik ieškojosi darbo). Žmona darbo negavo, o aš – gavau.


Visuomet skaudėjo širdelę dėl fantastikos periodikos Lietuvoje. Tiksliau – dėl tokios nebuvimo. Todėl su malonumu puoliau į pagalbą. “Imperija” – tai penketas žmonių, kurie laisvu nuo darbo laiku, aukodami savo laisvalaikį, negaudami apskritai jokio materialinio paskatinimo (aš asmeniškai gavau – po vieną žurnalo numerį ir maikutę), bando pagimdyti naują žurnalą. Kol kas viskas einasi sunkiai, bet vilčių visuomet yra… Aš verčiau kai kuriuos apsakymus, susipažinau su atsiųsta žurnalui medžiaga – ką publikuoti, sprendžia balsavimas – ir t.t. Vienu žodžiu, esmi žurnalo bendradarbis…


Kl.: Tu buvai vienas iš pirmųjų, sureagavęs į projektą “Kas IMPERIJON nesudėta”. Atleisk, bet iš tavo laiško susidarė įspūdis, kad norėjai pasakyti: “Ko čia drumsti vandenį, ar tik ne dėl to, kad Juodoji gyvatė uodegą pakandžiojo? Nekritikuok, o geriau sėdėk ir rašyk :-)”, ar smarkiai suklydau? Ar manai, kad tokios iniciatyvos nereikalingos ar net žalingos?


Ats.: Nori tikėk, nori – ne, bet suklydai smarkiai. Aš tenorėjau paaiškinti, kad Juodosios Gyvatės straipsnis – tai ne žurnalo redakcijos narių išpuolis, o tiesiog subjektyvi vieno asmens recenzija. Aš tikrai nemaniau, kad tarsi mokinukams reikia nurodyti – tai redakcijos nuomonė, o šitai – ne. Tai, ką galima priskirti redakcijos nuomonei – yra redakcijos skiltyje. Visa kita – autorių darbai. Aš asmeniškai tikėjausi, kad po JG užsimegs graži diskusija žurnalo puslapiuose. Velnias, na ir klydau. Užsimezgė. Tik ne žurnalo puslapiuose, ir nelabai graži.


Kaip “Imperijos” narys, tikėjausi (ir vis dar tikuosi) iš mūsų autorių pagalbos darbais, o ne kritika. Tai, kad mes verti kritikos – neabejotina tiesa. Tačiau neklysta tik tas, kas nieko nedaro. Į jūsų projektą nežiūriu priešiškai. Tik noriu paklausti – jei mums nusvirs rankos ir “Imperija” numirs, kaip kad atsitiko ir “Kaukui”… Ar keisite pavadinimą? Ar aplamai uždarysite projektą?****


Kl.: Kokią ateitį prognozuoji “IMPERIJAI” ir Lietuvos fantastikai?


Ats.: Prognozės – dalykas nedėkingas. O iš manęs prognozuotojas… Kiekvienąsyk, kai išeinu iš namų be lietsargio, mane užklumpa lietus… Taigi. Norėtųsi tik palinkėti. Pirmiausiai Lietuvos fantastikai, o paskui ir “Imperijai” – GYVUOK…


Projektas: Ką, gi, dėkojame, Gintautai, už atsakymus. Ir labai laukiame Tavo naujos kūrybos, ypač romano…


Gintautas: Nėra už ką. Tai aš dėkoju už dėmesį mano nežymiai***** personai.Paaiškinimai, patikslinimai:


* – vartodamas žodį “rašeiva” neturėjau omenyje jokio neigiamo atspalvio, tiesiog, iki šiol nežinau, ar kiekvienas rašantysis yra rašytojas, kaip kad paišantis – paišytojas…


** – visus Gintauto K. Ivanicko apsakymus galite rasti šiuo adresu: http://bangizmai.fantastika.lt


*** – p. Piligrimai?


**** – Ne, pavadinimo nekeisime, nebent “IMPERIJOS” logo perrišime juoda juostele. Be to, projektas neapsiribos “IMPERIJOS” knebinėjimu, tiesiog “IMPERIJA” buvo projekto atsiradimo katalizatorius…


***** – Na nereikia kuklintis gi…Apie autorių

Archyvas
 
Susiję