Blogas

2014-01-01
 

Savaitėlė – 25

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags: ,


Nr. 25.
2002.04.20


SAVAITĖS TEMA – FANTASTAI IR AIDSIsaac Asimov mirė nuo AIDS

Isaac AsimovŽymaus amerikiečių rašytojo fantasto Isaac Asimov, mirusio 1992m. kovo 6 d. Niujorko universiteto klinikoje, mirties priežastis – AIDS. Tai pareiškė rašytojo našlė, 75-metė Janet Asimov. Pasak jos, vyras užsikrėtė kraujo perpylimo metu, kai buvo operuojama jo širdis. Janet tvirtina, kad I.Asimov sužinojo apie trejetą metų prieš savo mirtį, tačiau, gydytojų patartas, slėpė šį faktą. “Jie patarė mums neviešinti kuo serga Issac, kad išvengtume priešiško nusistatymo. Tais laikais netgi labai išsilavinę žmonės bijojosi prisileisti prie sergančiojo AIDS”, – pabrėžė Janet.
Pasak našlės, 1983-iais, kai AIDS problema dar nebuvo įgavusi dabartinių mastų, ir niekas netikrindavo ar donorų kraujyje nėra šios ligos nešiotojų, rašytojui buvo atlikta širdies šuntavimo operacija. Tai padėjo Asimov atsikratyti stenokardijos, kuri kankino rašytoją, ir jo sveikata žymiai pasitaisė. Tačiau prabėgus trejiems metams, Isaac sveikata smarkiai pablogėjo. 1989-ais, prieš atliekant naują operaciją, buvo atlikti rašytojo kraujo tyrimai. AIDS testas buvo teigiamas. Tad operacija buvo atidėta. “Jis taip sunkiai sirgo, kad jo jau niekas nebegalėjo nustebinti”, – sako našlė. Iki pastarojo meto tikroji rašytojo mirties priežastis buvo slepiama nuo plačiosios visuomenės.


Philip K. Dick ir AIDS?
(Beveik detektyvinė istorija)

Philip K. DickPublikavus kai kuriuos FTB dokumentus, paviršiun išlindo įdomi istorija. 1972-ais metais P.K.Dick kreipėsi į “kompetentingus organus” su pasakojimo apie jo namo apiplėšimą versija. Anot Dick“o, atsakingas už tai galėjo būti Haroldas Kinčenas, tolimas rašytojo žmonos giminaitis, gerai susipažinęs su signalizacijos sistema. Kinčenas tuo metu buvo įtariamasis byloje dėl karinio objekto užpuolimo, siekiant užgrobti ginklų. Pasak Dick“o, Kinčenas buvo neonacistinės organizacijos narys, siekęs savo tikslams pasinaudoti ir juo. Kinčenas, grasindamas Dick“ui susidorojimu ir naudodamas “psichologinį spaudimą”, reikalavo, kad rašytojas savo naujuosiuose kūriniuose įterptų fragmentą apie naują neišgydomą sifilio štamą, kurį, neva, į JAV įvežė nežinomi “priešai”, norėdami sužlugdyti valstybę ir t.t. (Dick“as buvo linkęs manyti šią informaciją esant išmone, siekiančia sukelti paniką.) Maža to, Kinčenas davė rašytojui telefonų numerius ir kodinius signalus, kad šis galėtų susisiekti su “patikimais” organizacijos” nariais. Po to, kai Dick atsisakė bendradarbiauti su Kinčenu, jo namas buvo apiplėštas, o rašytojas gavo paštu begalę anoniminių grasinimų. Vietos policija nesugalvojo nieko geriau, kaip tik pasiūlyti Dick“ui persikelti kur nors toliau, pavyzdžiui, Kanadon, ką rašytojas ir padarė. Tik atvykęs į Kanadą, Dick (paryžiečio leidėjo patarimu) ir parašė pirmąjį laišką į FTB. Po to buvo dar keletas laiškų, nesuteikiančių jokios naujos informacijos.
Tuo metu Dick“o namai Kalifornijoje buvo apiplėšti dar sykį. Šįsyk tai buvo labiau panašu į karinę operaciją. Plėšikams teko išsprogdinti seifą, norint į šį įsibrauti. Pats Dick“as manė, kad antrasis apiplėšimas – CŽV rankų darbas.
Ši istorija galėtų būti tik dar vienas pašlijusios, narkotikų “iškankintos” rašytojo psichikos liudijimas, jei ne viena smulkmena…
…”sifilio štamo” aprašymas, pateiktas Dick“o, nepaprastai panašus į mūsų laikų rykštės – AIDS – aprašymą…TRUMPAI

1. Tom Patricia”s Patriarch Pictures Sci-Fi Channel užsakymu jau filmuoja mini serialą pagal Roger Zelazny “Ambero kronikas”.

Kadras iš filmo 2. Balandžio 26 d. Vilniuje, kino teatre “Lietuva” prasideda Lenkijos kino savaitė, kurios metu bus rodomas “kovinis fantastinis trileris” (taip skelbia http://www.ktlietuva.lt) “Raganius”. Tai gali būti vienintelė proga Lietuvoje didžiajame ekrame išvysti lenkų fantasy grando A.Sapkowski“o kūrinių ekranizaciją.

3. šių metų Worldcono, kuris įvyks 08.29.-09.02. d.d. San Jose (JAV), metu bus išrinkti Hugo 2002 premijų laureatai. Nominaciniai sąrašai jau paskelbti. Romano kategorijoje į Hugo 2002 pretenduoja:
Lois McMaster Bujold“The Curse of Chalion”;
Neil Gaiman“American Gods”;
China Miéville“Perdido Street Station” (knyga jau apdovanota Arthur C.Clarke Award premija už geriausią mokslinės fantastikos romaną, išleistą Didžiojoje Brtanijoje 2000 metais);
Ken MacLeod“Cosmonaut Keep”;
Connie Willis“Passage” (nominuota ir Nebulai);
Robert Charles Wilson“The Chronoliths” (nominuota ir Nebulai).

Kitus nominantus galite susižinoti čia…

SAVAITĖS CITATA:
Kiekvieno žmogaus širdyje gyvena drakonas. Ir jeigu tu nenužudysi drakono, šis pradės žudyti tave supančius žmones. Tačiau pirmiausia – pirmiausia jis suės tavo širdį.
Man nepatinka tie, kurie myli drakoną savo širdyje labiau, nei žmones.

S.Lukjanenko
Pasižiūrėti senus “SAVAITĖLĖS” numerius…Apie autorių

Archyvas
 
Susiję