Blogas

2014-01-01
 

Savaitėlė – 4

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags: ,

Nr. 4.
2001.05.11


SAVAITĖS TEMA – “ŽIEDŲ VALDOVAS”



John Ronald Reuel Tolkien – “The Lord of the Rings”

J.R.R. TolkienJ.R.R.Tolkien (1892-1973) – lingvistikos profesorius, fantasy žanro klasikas, vienas iš populiariausių pasaulio rašytojų, gimė Blumfonteine (tuo metu – Oranžinė Respublika, Pietų Afrika). I-ojo pasaulinio karo metais tarnavo Prancūzijoje (leitenantas). Po karo sugrįžo į Oksfordą, kuriame buvo baigęs studijas, gavo profesoriaus laipsnį ir iki pat išėjimo į pensiją skaitė anglų literatūros kursą.

Šiek tiek komp.grafikos Žymiausi J.R.R. Tolkien“o kūriniai:

Trilogija “The Lord of the Rings”:
1.“The Fellowship of the Ring”, 1954;
2.“The Two Towers”, 1954;
3.“The Return of the King”, 1955.

“The Hobbit, or, There and Back Again”, 1937
(Žiedų valdovo priešistorė).

Gražuoliai orkai... Vien anglų kalba “Žiedų valdovo” jau išleista daugiau nei 50.000.000 egzempliorių!
“Viduržemio” ciklui priskirtinas ir “The Silmarillion”, kurio Profesorius nebeužbaigė, tai už jį padarė sūnus, Christopher Tolkien, į pagalbą pasikvietęs Kanados rašytoją Guy Gavriel Kay.

Boromiras (Sean Bean) Trumpai apie siužetą: hobitas (J.R.R.Tolkien“o išgalvoti mažaūgiai žmogučiai plaukuotomis kojomis) Bilbo Beginsas savo klajonių metu įsigija stebuklingą Valdžios Žiedą, kurį vėliau perduoda savo sūnėnui Frodo – pagrindiniam trilogijos veikėjui. Šis iškeliauja į Mordoro šalį, kurią valdo blogio dvasia Sauronas. Herojui padeda burtininkas Gendalfas, princas Aragornas, ištikimas bičiulis Semas ir kiti. Po ilgų klajonių ir aibės nuotykių gėris triumfuoja, Viduržemio pasaulis keičiasi – iš jo pasitarukia magija.

Gendalfas (Ian McKellen) “New Line Cinema” ekranizuoja Profesoriaus trilogiją. Pirmąją filmo dalį turėtume išvysti jau šių metų gruodį. Režisierius Peter Jackson filmavimui pasirinko savo gimtinę – Naująją Zelandiją. Tai jau tampa tikra tradicija – filmuoti fantasy scenas šioje šalyje (prisiminkime “Willow”). Projekto biudžetas gana įspūdingas – maždaug 190 milijonų dolerių. Tai suma skirta visam filmui, na, o vienai serijai tenka “tik” 60 mln. Kapeikos ir tiek…
Nepaisant to, Seann Conner, kuriam fanai reikalavo Gendalfo vaidmens, filmo kūrėjams pasirodė “neįkandamas”, tad teko pasitenkinti “pigesniu” Ian McKellen. Kitus vaidmenis atlieka: Elijah Wood (Frodo), Christopher Lee (Sarumanas), Sean Bean (Boromiras), o taip pat – Liv Tyler, Cate Blanchett, Hugo Weaving bei kiti…

Belieka laukti ir tikėtis… Senokai jau nematėme gero fantasy filmo. Gal šis bus maloni išimtis? Bent jau orkai man patiko…


(Iliustruota kadrais iš filmo.)






“HUGO”: KAM KLIUS, KAM NEKLIUS…

HUGO Awards Nuo rugpjūčio 30 iki rugsėjo 3 dienos Filadelfijoje (ten toli, už jūrų marių) vyks Worldcon 2001. Jo metu bus paskelbti Hugo Awards 2001 (už 2000-ųjų metų publikacijas) bei Retro Hugo Awards (už 1951-ųjų metų publikacijas) apdovanojimai.

Jau paskelbti nominaciniai sąrašai. Štai kai kurios įdomesnės HUGO 2001 nominacijų pozicijos:

Novell/Romanas:
Calculating GodRobert J. Sawyer ;
Harry Potter and the Goblet of FireJ.K. Rowling;
Midnight RobberNalo Hopkinson;
The Sky Road, – Ken MacLeod;
A Storm of Swords, – George R.R. Martin.






Novella/Apysaka:
“Oracle”Greg Egan;
“Radiant Green Star”Lucius Shepard;
“The Retrieval Artist”Kristine Kathryn Rusch;
“A Roll of the Dice”Catherine Asaro;
“Seventy-Two Letters”Ted Chiang;
“The Ultimate Earth”Jack Williamson.

Dramatic presentation/Filmas:
Chicken Run;
Crouching Tiger, Hidden Dragon;
Frank Herbert”s Dune;
Frequency;
X-Men.


Na, o Worldcon 2002, įvyksiančio San-Chosė (nė kiek ne arčiau…) metu pirmą kartą HUGO bus teikiamas už geriausią fantastikai skirtą web-svetainę. Jokių tautinių ar teritorinių apribojimų nėra, nors savaime suprantama, jog šansą laimėti turi tik anglakalbiams tinklo vartotojams skirtos svetainės. Nominaciją paskelbė Worldcon 2002 organizatoriai, tad ji kol kas nėra pripažinta privaloma (tai reiškia, jog ir tolimesnis jos teikimas ar neteikimas priklausys nuo organizatorių noro ir troškimo atsikratyti doleriukais).






INTERPRESSCON 2001 – Razlive,
arba Lenino keliais…(2 serija)

3-iajame “Savaitėlės” numeryje pamėginau prognozuoti INTERPRESSKON 2001 premijų paskirstymą.
Nagi, pasižiūrėkime ar pasiteisino prognozės:

Stambioji forma: Jevgenij Lukin už romaną “Raudona protopartorgo aura” (nuostabus romanas, nors aš pranašavau, jog premiją gaus S.Lukjanenko dilogija “Dangaus ieškotojai”);
Vidutinė forma: A.Gromov už apysaką “Skaičiuotojas” (Pataikiau, pataikiau!);
Mažoji forma: Jevgenij Lukin už apsakymą “Susapnuotas” (apie šią poziciją neturėjau išankstinės nuomonės, tad nei pataikiau, nei prašoviau…);
Debiutas: A.Liach “Rekviem pilotui” (Bac, bac ir… pro šalį).

Ką gi, iš trijų šūvių taiklus buvo tik vienas… Snaiperio karjera ne man.
Nors S.Lukjanenko už dilogiją “Dangaus ieškotojai” vis dėlto gavo premiją “Rusiškoji fantastika”, skiriamą “internautų” balsavimo būdu. Tiek tos paguodos, kai šaudau kaip batsiuvys…



KĄ TIK PERSKAITYTA…







Timeline


Michael Crichton
LAIKO STRĖLĖ
(TIMELINE, 1999)

Antrą savaitę skyrelyje “Ką tik perskaityta…” – knyga apie laiko keliones. Ką tai galėtų reikšti?..
Michael Crichton niekaip nenulipa nuo savo arkliuko – įvairaus plauko katastrofų, stichinių nelaimių, ar kažkokio valdomo proceso virsmo nekontroliuojamu. Pamenate “Andromedos štamą”? “Kongo”? O “Juros periodo parką”? Ne išimtis ir “Laiko strėlė”
Ne veltui rusai išleido šią knygą serijoje “Meistro braižas”. M.Crichton iš tiesų – Meistras. Knyga parašyta puikiu stiliumi… Tik vienas “bet”… Įspūdį kiek gadina keli nelabai įtikinami teiginiai apie viduramžių epochą, bei akis badančios klaidelės techninės “laiko kelionių” pusės aprašymuose.
Ale gi veiksmo – švenčiausias Martynai! – nėr kada net iki tupyklos nulėkt…
Plačiau apie šią knygą – skaitykite čia.






“Karštos” ERIDANO knygos


HUGO 2000 laimėtojas – romanas “GELMĖ DANGUJE”!


200-ji “PFAF” serijos knyga!











PFAF - 200


Pfaf – 200. Vernor Vinge
GELMĖ DANGUJE (1 KNYGA)
(DEEPNESS IN THE SKY – ©1999)

Tarpžvaigždinių prekybininkų civilizacija Keng Ho jau seniai ruošėsi ekspedicijai link tolimos Mirgančiosios žvaigždės. Tačiau išsvajotąjį tikslą jie pasiekė ne vieni. Mirgančiosios paslaptys bei turtai priviliojo ir kitą žmonių civilizaciją – emergentus, ginkluotus nepažįstamu, neįveikiamu Fokusu…


PFAF - 201


Pfaf – 201. Vernor Vinge
GELMĖ DANGUJE (2 KNYGA)
(DEEPNESS IN THE SKY – ©1999)

Po mūšio išlikusiems emergentams ir jų pavergtiems Keng Ho beliko viena viltis – Arachnos vorų civilizacija, kuri netrukus pasieks informacinę erą ir padės žmonėms atstatyti nuniokotą laivyną. Fokusu ginkluoti emergentai neįveikiami. Tačiau tarp nugalėtųjų, prisidengęs svetimu vardu, slepiasi pats Keng Ho įkūrėjas, legendinis Famas Njuvenas, kuris niekada nepraranda vilties…

P.S. Neišsigąskite – jūs nieko nepraleidote. Dėl šiokių tokių techninių nesklandumų
199-oji PFAF knyga pasirodys po kokių trijų savaičių, sykiu su 202-aja.



SAVAITĖS CITATA:
“Kultūringi žmonės turi žymiai
rimtesnį pagrindą nusigerti,
negu nekultūringi.”

A.Strugacky, B.Strugacky




Pasižiūrėti senus “SAVAITĖLĖS” numerius…



Apie autorių

Archyvas




 
Susiję