Nr. 13.
2001.07.29
SAVAITĖS TEMA – CYBERPUNK”as KINE (1)
Kiberpankas ir jo satelitai kino ekranuose (1)
Kalbant apie cyberpunk”o žanro atspindį kine pripažinti, jog šio žanro gerbėjai amžinai keikia kinokiberpanką už literatūrinių šedevrų “supopsinimą”. Ar iš tikrųjų taip yra? Man regis, problema slypi visai kitur. Kinoindustrijos rykliai bei smulkiosios žuvelės tiesiog bijosi šio žanro. Visus mėginimus galima suskaičiuoti ant pirštų. Tą ir pamėginsime padaryti.Fantastiką filmuoti nėra lengva, o kiberpanką – tuo labiau. Šis žanras puilnas tokių idėjų, kurias ir šiaip nelengva suvokti (ko verti vien Gibson”o konstruktai?). Be to, kiberpankas dažnai pasakoja apie pojūčių kitimą, vienos realybės pakeitima kita. Kaip ekrane parodyti visą šį “sąmonės klaidžiojimą”? Tai jums ne kosminė fantastika, kur pakanka užsivilkti skafandrą ir pasivaikščioti po raudonu plastiku “papuoštą” filmavimo pavilijoną.
Šis skirtumas tarp knygos ir kino “kalbos” ypatingai pasireiškė filme “Džonis Mnemonikas” (1995). Ekrane galėjome stebėti besiblaškantį herojų, bėgiojantį nuo dar kvailesnių už jį patį priešų sykiu su strazdanota mergiote, nė kiek neprimenančia Gibson”o moters-samurajės. Nors scenarijų filmui rašė pats Gibson”as, tačiau “Mnemonikui” taip ir nepavyko perteikti tikrojo kiberpanko dvasios. Nepaisant to, kompiuteriai, tinklas, virtualybė brovėsi į kino ekranus visais įmanomais keliais. Pavyzdžiui, “Pievelių pjovėjas” – kur kas labiau kiberpankiškas nei “Džonis Mnemonikas”, kad ir kaip tai būtų keista…
Žiūrovų reakcija į “Nirvaną” (1997) buvo labai įvairi – kai kam atrodė, jog filmas ištęstas ir todėl tarsi “byra į atskiras dalis”. Taip gali pasirodyti todėl, kad filme nėra privalomų “action” štampų – gaudynių, šaudynių bei neišvengiamo prizo pagrindiniam herojui – krūtiningos ir žioplos merginos. Tiksliau, visa tai yra, tik paversta aukštyn kojomis. Galbūt būtent taip ir turi būti virtualybėje? Tuo tarpu įdomu stebėti, kaip herojaus ir jo kompiuterinio personažo realybės po truputį susilieja…
Apie “Matricą” (1999) jau tiek kalbėta, tiek ginčytasi, kad vargu ar ką naujo bepridursi… Vieniems tai vos ne geriausias visų laikų filmas, kitiems – superefektų virtinė sunerta ant aprūdijusios siužeto ašies. Mano nuomone, “Matrica” turėjo pakankamai potencialo tapti tikrai nuostabiu filmu, tačiau kūrėjai pasuko ne tuo keliu… Pernelyg susižavėję efektais jie apleido herojus, apleido tas idėjas, kurios lyg “tarp kitko” šmėstelėjo filme…
To be continued, arba “Tęsinys – kitą savaitę”…
Pasikeitimai “Lietuvių Fantastikos” abėcėliniuose sąrašuose…
2001-jų liepos 28 d. “netekome” vienos iš geriausių mūsų fantasčių – Linos Darbutaitės. “Netektis”, žinoma sąlygiška – nuo šiol galėsime mėgautis Linos Kulikauskienės “žodžių žaidimais”.
Visų lietuviškosios fantastikos gerbėjų vardu noriu pasveikinti Liną ir Gediminą sukūrus iš tiesų “fantastišką” šeimą, bei palinkėti jiems ko geriausios kloties tiek šeimyniniame, tiek kūrybiniame gyvenime.
Įdomu, mes ir toliau turėsime du autorius, ar sulauksime “šeimyninio dueto” kūrybos? Palaukime – pamatysime…
O aš asmeniškai noriu dar ir padėkoti jaunavedžiams už suteiktą progą stebėti pagonišką jungtuvių ceremoniją, įvykusią Vilniuje, ant Bekešo kalno…
“Karštos” ERIDANO knygos
Pfaf – 207. Sergej Lukjanenko | |
| |
|
“Talismanas-2” – nebe už kalnų…
Stephen King bei Peter Straub, kartu parašę nuostabų romaną “Talismanas” /Liet. “Eridanas”, 1998/ jau senokai kalbėjo apie projektą T-2. “Tai, žinoma, reiškia ne “Terminatorius-2”, – šaipėsi S.King. Taip bendraautoriai “užkodavo” savo bendro romano tęsinį.Dabar jau aišku, jog tęsinys vadinsis “Black House” ir amerikiečių skaitytojai galės mėgautis autorių dueto kūriniu jau nuo šių metų rugsėjo 15-os dienos.
Romano apimtis – ne mažesnė už pirmojo, “Talismano”. Belieka tikėtis, jog ir turinys bus neprastesnis…
SAVAITĖS CITATA:
“…vilktakių bijojo visi, išskyrus blusas.”
Herta Matulionytė