Nr. 5.
2001.05.18
SAVAITĖS TEMA – JULIJ BURKIN
“Poetas Rusioje – daugiau, negu poetas…”
J.Burkin”o – bardo, poeto, rašytojo, gero žmogaus – fenomenas
Julij Burkin – gimė 1960m. Tomske (Rusija). Studijavo filologiją.
Publikacijos: “Plaštakė ir baziliskas”, “Poltergeisto karalienė”, “Rusios sala” (kartu su S.Lukjanenko), “Dangaus šukės” (Kartu su K.Fadejev), “Gėlės ant mūsų pelenų”.
Išleidęs vinilo plokštelę “Vanesa Io”, CD – “Baltųjų dranbliukų karalienė”, “New&Best”, “Metodas”.
“Plaštakė ir baziliskas” parašyta 1990-ais. Neįtikėtinomis pastangomis J.Burkin įgyvendino vieną iš keisčiausių projektų rusų fantastikos istorijoje – atskira knygele išleista apysaka buvo pardavinėjama kartu su plokštele “Vanesa Io”. “Įsivaizduojate, žmogus skaito knygą, ir tuo pat metu klausosi muzikos…” – aiškino savo sumanymą autorius. Žinoma, tai buvo gana rizikingas sumanymas, tad knygeles tiražas buvo pakankamai mažas.
Nežinia, ar dėl šio “keisto” projekto, ar dar dėl kokių kitų priežasčių, apysaka buvo ilgam ir (mano nuomone) nepelnytai užmiršta. Galų gale, 2000 metais AST leidykla įtraukė ją į rinkinį “Fantastika 2000”.
Tačiau pasukime savo laiko mašiną pirmyn į praeitį. Po “keistojo” projekto leidyklos ilgai baidėsi nepatogaus autoriaus – J.Burkin rašė pernelyg nepanašiai į kitus. To meto jo kūriniai svirduliavo ant įvairiausių žanrų ribos, tarsi girtas lyno akrobatas. Pasirodė apsakymų rinkinys – “Poltergeisto karalienė”, tačiau taip ir liko nepastebėtas plačiosios publikos. Ir štai vieną kartą…
Tai, ką kartu suplanavo J.Burkin bei S.Lukjanenko (siaubo romanas vaikams) – berašant pavirto linksma parodija, kurią pamėgo įvairaisio amžiaus vaikai – nuo 10-mečių iki 70-mečių. Vietoje vieno romano – gimė apysakų trilogija: “Šiandien, mama!”, “Rusios sala” bei “Caras, caraitis, karalius, karalaitis”, apjungta bendru pavadinimu “Rusios sala”.
Rezultatas – skaitytojai įsidemėjo J.Burkin pavardę. Ir viena leidykla pati pasiūlė autoriui parašyti knygą. Terminai buvo labai glausti, rašytojas suprato, jog vienas nespės susidoroti su šiuo darbu. Teko vėl ieškotis bendraautoriaus. Juo tapo K.Fadejev, iki tol kuręs tekstus Tomsko LIK komandai. Tokio pasisekimo, kokio susilaukė šių dviejų aurorių kūdikis, nesitikėjo nei jie patys, nei leidėjai. Knyga bemat dingo iš prekybos. Tačiau vėlgi – labai keista knyga. “Dangaus šukės, arba tikroji THE BEATLES istorija” – tai ne dokumentinis kūrinys, tai ne beletrizuota biografija, tai ne fantastinis romanas. Ši knyga – visa tai ir dar kažkas daugiau. Tikrai nesu “užkietėjęs” Bitlų mylėtojas, tačiau skaitydamas vos neapsiverkaiu, kuomet trenktas fanatikas suvarė kelias kulkas į J.Lennon kūną.
Daugiau apie “Dangaus šukes” galite pasiskaityti čia…
J.Burkin žvaigždė sužibo visu ryškumu. Tačiau kaip tik tuomet jis nusprendė atsikratyti “keisto” autoriaus etiketės ir parašė mokslinės fantastikos romaną – “Gėlės ant mūsų pelenų”. Atsirado tokių, kurie šią knygą visiškai išpeikė, atsirado tokių, kurie pavadino ją nuostabiausiu SF kūriniu Rusiojoje per pastarąjį dešimtmetį, tačiau abejingų jai neliko. O ką tik įvykusiame “Interpresskon 2001” šiam romanui pritrūko tik vieno balso, kad aplenktų geriausia 2000 fantastikos knyga tapusį J.Lukin romaną…
Na, ir pabaigai reikėtų pasakyti bent keletą žodžių apie šį autorių, kaip apie bardą ir poetą. Tie, kas skaitė S.Lukjanenko kūrybą, galėjo aptikti J.Burkin eiliuotų tekstų. “Netikruose veidrodžiuose” – “Metodas”, o “Nakties sargyboje” – “Du berniukai”. Tačiau eilės – tai tik pusė žavesio… Pirmą kartą išgirdau jį dainuojant “gyvai”. Tai įvyko Charkove, 2000-jų rudenį. Degtinės ir bendravimo išvargintas žmogus paėmė gitarą ir… aplinkinio pasaulio nebeliko. Nežinau, gal dėl to kalta ta pati degtinė, gal nuostabi Ukrainoje vykusio suvažiavimo aymsofera, tačiau nuo to vakaro – aš J.Burkin pamėgau ne tik kaip rašytoją, tačiau ir kaip poetą bei muzikantą.
Na, o vasarą turėtų pasirodyti naujas jo romanas. Kuo gi dar nustebinsi, Juliau?
SUDIE, IR AČIŪ UŽ ŽUVIS…
Prieš savaitę, gegužės 11d. širdies priepuolis iš gyvųjų sąrašo išbraukė 49-metį fantastikos rašytoją Douglas Adams. Žinomiausias jo kūrinys, be jokios abejonės, – “Keliautojo kosmostopu po Galaktiką vadovas” , pirmą kartą “apsireiskęs” 1978-ais kaip šešių dalių radijo pjesė, kuri 1979-ais pavirto romanu /Liet. “Eridanas”, 2000/. “Vadovas” visame pasaulyje išleistas didesniu nei 14.000.000 bendru tiražu. 1998-ais D.Adams pasirašė sutartį su Disney kompanija dėl pilnametražinio filmo šios knygos motyvais…Kokių vis dėlto esama sutapimų šiam keistam, mus supančiam pasauly… 1998m. vasario 7d. vokiečių astronomas Felix Hormuth atrado naują asteroidą ir tradiciškai gavo teisę suteikti jam vardą. Šį vardą patvirtino Mažųjų Planetų Centras… Asteroidas buvo pavadintas Arthurdent vardu. Mažųjų Planetų Centro pranešime pasakyta: “Žemietis Arturas Dentas su likimo ir Visatos išdaigomis susidūria nuostabioje D.Adams knygoje “Keliautojo… vadovas”.
Kur sutapimas? Šis pranešimas buvo paskelbtas 2001-ųjų gegužės 11- ąją…
EI, JŪS, TEN, UŽ VADENYNO! KAS NAUJO?
Romanas, ką tik nuskynęs NEBULA 2001. Greg Bear gerai pažįstamas ir Lietuvos skaitytojams. Jo romanus “Era” bei “Amžinybė” publikavo ERIDANAS. Kad ir kaip būtų keistą, tačiau “Darwin”s radio” nebuvo itin palankiai sutiktas nei kritikų, nei skaitytojų. Na, bent jau kolegos įvertino… Tai dar vienas virusologinis trileris apie siaubingą ligą, kuri tuoj tuoj išnaikins visus, kas tik kvėpuoja. Beje, žmonės kalba, kad bus ir pratęsimas… | |
Kas gi čia? “Tales from Earthsea” by Ursula K. Le Guin? Taip, visiškai teisingai, tai penktoji (?) įžymiosios trilogijos knyga. Na, nemoka kai kurie laikytis žodžio… Rudenį bus ir šeštoji – romanas “The Other Wind”. Ir, ko gero, dar ir septintoji… O kol kas – rinkinukas. Trečdalį knygos teksto sudaro apysaka “The Finder”, o toliau – keturi apsakymai: “Darkrose and Diamond”, “The Bones of the Earth”, “On the High Marsh” ir “Dragonfly”. Pastaroji, beje, jau publikuota rinkinyje “Legendos”, tik rusai kažkodėl išvertė pavadinimą kaip “Jaščerka”. Susigaudyk po to, kad gudrus, kas yra kas… |
CENZŪROS IŠVARGINTI,
arba
STRUGACKIŲ PASLAPTIS ATSKLEIDUS…
“- Nieko baisaus, – pasakė jam Merlinas. – Aš surasiu tau kardą.
Ir nujojo jie prie didelio ežero, ir regi Artūras: iš ežero iškilo ranka, pūslėtoji ir sava, o toje rankoje – kūjis ir pjautuvas. Ir tarė Merlinas:
– Štai kardas, apie kurį aš tau sakiau…”
“SOLIARIS” BE BANIONIO ?
Ką tik “iškeptas” Oskaro laureatas Stephen Soderbergh (“Traffic”) paskelbė, jog rašo scenarijų naujai “Soliario” kinoversijai. Remeiko prodiuseriu žada būti James Cameron.Tiek S.Lem“o “Soliaris” (1961), tiek jo ekranizacija (1972, rež. A.Tarkovski, vaid. D.Banionis) Soderbergh“ą sužavėjo tuo, kad “tai psichologinė drama, kurios veiksmas vyksta kosmose”. Soderbergh pabrėžė, jog fantastika jį žavi ne anturažu, o konceptualumu. “Aš pasiūliau Cameron“ui šiame projekte sujungti “2001 metų kosminę odisėją” ir “Paskutinį tango Paryžiuje”, ir jam ši idėja patiko”.
Nieko sau kokteilis… Savo sudėtimi šiek tiek primenantis įžymųjį “airišką šiupinį” iš “Trise valtimi, neskaitant šuns”. Ką į tai pasakys Lem“as?
SAVAITĖS CITATA:
“Jei sugebėsi rengtis kaip burtininkas,
kalbėti kaip burtininkas, elgtis kaip burtininkas
– gal niekas nepastebės, kad nesugebi burti. “
Robert Asprin