Blogas

2014-01-01
 

Savaitėlė – 32

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags: ,Nr. 32.
2002.09.25


Herberto, Vindemo ir Bredberio pėdomis…


“KOPA” ir jos “kopinėtojai”

Frank Herbert – amerikietis mokslinės fantastikos rašytojas, išgarsėjęs savo ekologiniu romanu “Kopa” (1965), kuriame veiksmas vyksta milžiniškų smėlio kirmių pasaulyje. Romanas pelnė auroriui Nebula bei Hugo premijas – ir tapo kultiniu tarp mokslinės fantastikos skaitytojų. Pats F.Herbert parašė dar penkis pratęsimus.
Frank Herbert F.Herbert gimė Takomoje, Vašingtono valstijoje. Pradėjo žurnalisto karjerą, Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo Jungtinių Valstijų Jūrų. 1946-47 Herbert studijavo Vašingtono universitete, Sietle. Dirbo reporteriu ar redaktoriumi daugelyje Vakarų pakrantės laikraščių. Tuop pat metu rašė kalbas politikams. 1972 Vietname ir Pakistane Herbert dirbo socialinių ir ekologinių studijų konsultantu. 1973 jis dirbo televizijos laidos “The Tillers” režisieriumi-fotografu.
1950-aisiais autoriaus apsakymai pasirodė greta kitų rinkinyje “Startling Stories”.
Jo kūryba nedažnai pasirodydavo mokslinės fantastikos žurnaluose, jis pateikė mažiau negu 20 apsakymų. Pirmasis Herbert romanas buvo “Drakonas jūroje”, išleistas 1955. Futuristinis trileris apie povandeninius laivus pranašavo pasaulinius konfliktus dėl naftos vartojimo ir gamybos.
Frank Herbert “Kopos pasaulis” buvo spausdinamas žurnale Analog kaip serialas nuo 1963 gruodžio iki 1964 vasario. Prieš tekstui pasirodant knygos pavidalu, F.Herbert didžiąją jo dalį perrašė.
“Kopoje” Herbert pasinėrė į svetimą sudėtingos tarpplanetinės civilizacijos ateitį. Idėja rašytojui šovė į galvą, kai jis studijavo valstybinį ekologinį projektą, skirtą sustabdyti smėlio kopų plitimą Oregono pakrantėje.
Buvo parduota daugiau kaip 12 mln knygos egzempliorių, ji išversta į keletą kalbų, parašytas filmo scenarijus. Iš filmo (1984), kurį režisavo D.Lynch, Valstijų kritikai išsityčiojo, bet Japonijoje ir Europoje jis sulaukė sėkmės. Kosminės operos rėmuose romanas nagrinėja keletą temų – psi sugebėjimų vystymą, tarpgalaktinę politiką, religiją, svetimos ekosistemos funkcijas ir mesianizmą.
Sagai tęsiantis Polas Atreidas tampa tarsi dievu, jo likimo kulminacija – “Kopos Dievas-Imperatorius” (1981).

O tuo tarpu tolimoje galaktikoje… atsiprašau, ne taip jau ir toli – už vandenyno.
Brian Herbert ir Kevin J. Anderson užbaigę savo sumanytą “Kopos” preliudiją, ėmėsi preliudijos “Kopos” preliudijai… Tpfu, susipainiojau. Tad gal paeiliui…
Taigi, tiedu “kopinėtojai” rašo naują trilogiją “Kopos legendos”, kurioje bus pavaizduoti pirmieji Atreidų ir Harkonų susidūrimai, Serenos Batler ir jos bendrų kova prieš mašinų valdžią, Tijo Holcmano jėgos skydų išradimo istorija, etc. Pirmasis trilogijos romanas “The Butlerian Jihad” jau pasirodė JAV knygynuose.
2003-jų ir 2004-jų rugsėjo mėnesiais žadami atitinkamai antrasis ir trečiasis romanai.

Bendraautorių planai tuo nepasiriboja. Jie ketina parašyti dar vieną trilogija “Paul of Dune”, kuri papasakos apie pagrindinio “Kopos” herojaus vaikystę.

Na, o ciklo chronologija dabar atrodo taip:

The Butlerian Jihad Kopos legendos – B.Herbert, K.J.Anderson
“Batleriečių džihadas”
“Mašinų kryžiaus žygis” (planuojama – 2003)
“Mūšis prie Korino” (planuojama – 2004)

Kopos preliudija – B.Herbert, K.J.Anderson
“Kopa: Atreidų šeima”
“Kopa: Harkonų šeima”
“Kopa: Korino šeima”


Klasikinis “Kopos” ciklas – F.Herbert
“Kopa”
“Kopos mesijas”
“Kopos vaikai”
“Kopos Dievas-Imperatorius”
“Kopos eretikai”
“Kopos kapitulas”BFA – British Fantasy Awards atiteko trifidams

Rugsėjo 21-ąją dieną British Fantasy konvento, arba FantasyCon, metu Londone buvo paskelbti BFA premijos už 2002 metus laimėtojai. Jais tapo:

The Night of the Triffids AUGUST DERLETH premiją už romaną gavo
Simon Clark“The Night of the Triffids”

Geriausia antologija:
“The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Twelve”

Geriausias vieno autoriaus apsakymų rinkinys:
Paul Finch“Aftershocks”

Geriausias apsakymas
Simon Clark“Goblin City Lights”

Geriausias dailininkas
Jim Burns


Sunku pasakyti, kodėl “Trifidų naktis” gavo būtent fantasy premiją. Anglai – keisti padarai, jų taip paprastai neperprasi. Beje, tai, kad Simon Clark gavo dar ir antrąją premiją – už apsakymą, neabejotinas jo talento įrodymas. Kitų metų pradžioje su šiuo autoriumi turėtų susipažinti ir Lietuvos fantastikos mėgėjai – “Eridanas” žada išleisti “Trifidų naktį”, John Wyndham romano “Trifidų dienos” tęsinį.


“Naujosios MARSO KRONIKOS”?

DĖMESIO! LITERATŪRINIS KONKURSAS!

Rusų rašytojas fantastas Aleksej Kalugin šiuo metu sudarinėja rinkinį sąlygišku pavadinimu “Naujosios Marso kronikos”. Pagal sumanymą rinkinys – savotiškas pagarbos ženklas amerikiečių fantastui Ray Bradbury. Į rinkinį pateks tik specialiai jam parašyti apsakymai. Tema – negali būti Bradbury temos pratęsimas. Kiekvienas autorius pats pasirenka temą. Pagrindinės sąlygos dvi:

1. Veiksmas vyksta Marse;
2. Apsakymas negali būti parodija ir, nepaisant temos laisvumo, vis dėlto turi atitiktį Bradbury dvasią. Kitaip tariant, net ir pačiame niūriausiame siužete turi būti lyrikos elementas. Tačiau stilizuoti apsakymo pagal amerikiečių autoriaus rašymo manierą – nebūtina.

Rinkiniui jau rašo (o kai kurie jau ir parašė) tokie autoriai, kaip Sergej Lukjanenko, Aleksandr Gromov, Vladimir Vasiljev, Julij Burkin.
Preliminariai susitarta, jog rinkinį išleis “EKSMO” leidykla.

Lietuvių autoriai turi realų šansą patekti į šį rinkinį (vien jau kaip egzotika!). Vienintelė reali kliūtis – apsakymą reikia pateikti rusų kalba. Sėkmės atveju “EKSMO” žada apmokėti vertimą pagal egzistuojančius Rusijos įkainius (kad bent įsivaizduočiau, kokie jie…) ir sumokėti honorarą autoriui.

Visi, kas norėtumėte sudalyvauti konkurse dėl patekimo į šį rinkinį, savo apsakymus siųskite el.paštu bangis@fantastika.lt projekto koordinatoriui Lietuvoje – G.K.Ivanickui.

Priklausomai nuo kūrinių kiekio ir kokybės bus atrinkti 2-3 apsakymai ir perduoti rinkinio sudarytojui… Na, ar nenorite pasivaikščioti Bradbury takais?SAVAITĖS CITATA:
“…paminėsiu tik, kad seniausiuose pasakojimų versijose būtent alų, o ne ugnį Prometėjas pavogė iš dievų ir atidavė žmonėms.”
Tim Powers
Pasižiūrėti senus “SAVAITĖLĖS” numerius…Apie autorių

Archyvas
 
Susiję