Blogas

2014-01-01
 

Savaitėlė – 31

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags: ,



Nr. 31.
2002.09.09


Laurai: pelnyti ir… pasiskolinti






HUGO 2002

Šių metų rugsėjo 1-ąją, Worldcon 2002 metu buvo paskelbti Hugo 2002 premijos laureatai už pasiekimus fantastikos srityje per 2001 metus.
Jais tapo:

Romanas
Neil Gaiman “American Gods”

American Gods Apysaka
Vernor Vinge, “Fast Times at Fairmont High”

Trumpa apysaka
Ted Chiang, “Hell Is the Absence of God”

Apsakymas
Michael Swanwick, “The Dog Said Bow-Wow”

Susijusi su fantastika knyga
Ron Miller & Frederick C. Durant III, “The Art of Chesley Bonestell”

Ekranizacija
“Žiedų valdovas. Žiedo brolija”

Profesionalus žurnalas
“Locus”

Fenzinas
“Ansible”

Interneto svetainė
Locus Online






HARIS POTERIS – TIKRAS… AR APSIŠAUKĖLIS?

Haris Poteris ir ugnies taurė “Preliminariais skaičiavimais, pirmąją pardavimo dieną nupirkta apie 5 tūkst. knygų. To Lietuvoje dar nebuvo, – sakė knygą išleidusios leidyklos “Alma Littera” rinkodaros vadovė Jūratė Ažusienienė. – Paprastai 5 tūkst. tiražu išleista vaikiška knyga parduodama per 8-12 mėnesių”.
Haris Poteris? Akimirka iš teatralizuoto pristatymo Kaip manote, apie kokią knygą kalbama? Žinoma, apie vaikų taip nekantriai lauktąją ketvirtąją knygą, pasakojančią apie naujojo akiniuoto dievaičio – Hario Poterio nuotykius. Ką ten vaikai, jei netgi solidūs dėdės Hugo 2001 premiją atidavė būtent šiai knygai – “Haris Poteris ir ugnies taurė”.
Rugpjūčio 30-ąją Vilniuje bei Kaune vyko teatralizuoti šios knygos pristatymai, kurių metu parduodamas knygas specialiais antspaudais paženklino “pats” Haris Poteris su drauge Hermiona.
Tačiau naujojo viso pasaulio vaikų stabuko autorės J.K.Rowling laurai neduoda ramybės ne vienam leidėjui. Ką gi daryti, ką dar išmąstyti, kaip dar pamelžti šią nuostabią akiniuotą karvę, vietoj pieno siūlančią šlamančius banknotus?
Pirmieji šią problemą išsprendė “gudrieji kinai”. Kinijos vaikai jau galėjo pasimėgauti penktąja knyga apie Harį. “Harry Potter and Leopard-Walk-Up-To-Dragon” – tokiu pavadinimu, tos pačios J.K.Rowling pavarde pasirašyta knyga jau senai prekiaujama toje nuostabioje pasakų šalyje, kur žodis “piratavimas”, matyt, suvokiamas kaip “verslas”. Ar bereikia aiškinti, kad pati J.K.Rowling, kaip tik šiuo metu rašanti “tikrąją” penktą knygą, apie tai sužinojo jau po to, kai viso pasaulio spauda paviešino šį įvykį.
Tania Groter ir magiškasis kontrabosas Na, kinai, kaip kinai – jau senai visi priprato, kad jokios autorinės teisės jiems ne motais. Tačiau ir rusų leidėjai atrodo būdą kaip pasipelnyti Poterio sąskaita, nieko už tai nesumokant “akiniuočio motušei” – J.K.Rowling. Cituojame leidyklos “EKSMO” interneto svetainėje patalpintą straipsnį.
“Apie tai susimąstė “EKSMO” leidyklos darbuotojai ir nusprendė: “Mūsų vaikams reikia duoti pasaką!” Rusišką, stebuklingą ir labai labai šiuolaikinę. <…> Išgalvojo tokį herojų, kuris taptų draugu visiems vaikams. Kaip Haris Poteris, tik geresnį. O kas gali būti geriau už berniuką burtininką? Žinoma, mergaitė!”
Toliau pasakojama, kaip vaikams tai patiks, kad “turtingas rusų folkloras tapo jos atsiradimo pagrindu”… O patys, tuo tarpu, ne tik kad parinko mergaitei vardą, nuostabiai skambantį Harį Poterį pamilusiems vaikučiams – Tania Groter, bet netgi šrifto viršeliui pakeisti ir tai nematė reikalo…
Nežinau – džiaugtis už Rusijos vaikus, kad jie turės dar vieną “kultinį” herojų, ar liūdėti… kad jie yra taip begėdiškai apgaudinėjami.
P.S. Beje, šį “stebuklą” jau mačiau garsiojo Vilniaus “rūselio” knygyno lentynoje…






“AMBERAS” NEMIRĖ! TIK KAS IŠ TO, KAS IŠ TO-O…

Trifidų naktis Tęsiant svetimų laurų temą, tenka pripažinti, jog noras pasišildyti svetimos šlovės šešėlyje – nėra nei kinų, nei rusų išradimas. Juk dar iš vaikystėje mamos sektų pasakų prisimename, kad princesei drakono galvą atnešė visai ne tas, kuris ją nukirto.
Ambero aušra Tradicija išnaudoti kitų autorių darbus – gyvuoja kaip niekad. Brian Herbert, garsiojo “Kopos” autoriaus F.Herbert“o sūnus sykiu su Kevin J. Anderson“u nesustodamas ir, regis, nė kiek nepailsdamas “kepa” naujas “Kopos” ciklo dalis. Rusų rašytojas A.Buškov – ką tik parašė naująją D”Artanjano nuotykių istoriją… Britas Simon Clark parašė savo tėvynainio John Wyndham“o romano “Trifidų diena” tęsinį – “Trifidų naktis”
Pavyzdžių – begalė. Visų – nė neišvardysi. Galų gale, neturiu tokio tikslo. Juk visiems aišku, jog nemaža dalis žmonių nė už ką nenori skirtis su savo mylimais herojais. Todėl leidėjai verčia autorius rašyti begalinius serialus, todėl autoriui numirus, estafetės lazdelę skuba perimti kitas…
Visai nesenai, balandžio 1-osios “Savaitėlėje” paleidau “antį”, kad rašomas Roger Zelazny “Ambero” ciklo pratęsimas. Prašoviau su tuo juokeliu… Pasirodo, ką tik šviesą išvydo… ne, ne pratęsimas, bet ar tai ką keičia? John Gregory Betancourt parašė trilogiją “The Dawn of Amber”, Zelazny ciklo priešistorę (kažkodėl taip ir knieti išversti pavadinimą, kaip “Ambero daunas”).
Kitų metų balandžio 1-ąją pasistengsiu taip nejuokaut… Nes (ką gali žinot?) ims dar ir atvažiuos P.Jackson filmuoti “Hobito” į Kleboniškes…




SAVAITĖS CITATA:
“Niekuomet nepasitaiko antroji proga sudaryti pirmąjį įspūdį.”
Andrzej Sapkowski




Pasižiūrėti senus “SAVAITĖLĖS” numerius…



Apie autorių

Archyvas




 
Susiję