Filmai

2003-08-08
 

Fantastiniai filmai : apžvalgos 2003-08-08

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags:

 


Didelis, žalias, šokinėja – kas?


PlakatasAtspėjote – varlė. Didelė, žalia varlė. Prisimenate, buvo tokia Ezopo pasakėčia apie tai, kaip varlė norėjo jautį peraugti, bet augo, augo ir sprogo. Taip ir gyvenime, ir kine nutinka – konkrečiai, aptariamoje “subtilioje psichologinėje dramoje” (© Jennifer Connely) “Hulk”. Mūsų vertėjai, žinoma, ir toliau kino žiūrovus stebina anglų kalbos nemokėjimu (nors kai pagalvoji – jeigu jau prezidentui galima nemokėti, tai kodėl turėtų mokėti kiti?). Tad pavadinimo vertimas ir vėl blizga genialumu – “Milžinas Halkas”, nors viena iš reikšmių žodžio “Hulk” ir yra griozdas, gremėzdas, dičkis, taikytina ir žmogui (žr. Anglų – lietuvių kalbų žodynas, tinka ir “Alkonas”). Taigi, siūlyčiau vertėjams nueiti iki galo šlovingu interpretacijos keliu ir versti filmo pavadinimą “Milžinas Griozdas”, nors jau ir taip šis vertimas atsistoja į šlovingą eilę tokių vertimų kaip “Kas guli apačioje” (“What Lies Beneath”), “Vandenynų asai” (“Down Periscope!”), “Taikinys telefono tinkle” (“Phone Booth”)…

Tai, kad “Halkas” – firmos “Marvel” komikso ekranizacija, manau, daugelis žinote iš anonsų. Pastaraisiais metais pasipylė ištisinė serija tokių naujų ar perdarytų “ekranizacijų” – tai ir “X-menai”, ir “Spidermanas” (“Žmogus-voras”), ir “Daredevill” (“Drasiąširdis), ir dar velnias žino KAS. Pagaliau, garsusis “Batmanas” (“Žmogus – Geras sūnelis, blogas tėvelis...šikšnosparnis”) – tai juk irgi komiksas. Taip pat skaudi patirtis leidžia teigti, kad mums, Europiečiams, visos tos paišytų knygučių magijos – nesuprasti. Ar daug kas iš mūsų liko sužavėti “Unbreakable” (“Nepalaužiamasis”), pabandžiusio kitaip ir, dabar jau tenka pripažinti, originaliai pažvelgti į komiksinę kultūrą ir jos sąlygiškumus. Nežinau, gal ir yra komiksų, kurie ne vienaplaniai – vienasluoksniai, tačiau tas, pagal kurį pastatys “Halkas” – tokiu nelaikytinas. Kokteilio ingredientai – tradiciniai: piktasis mokslininkas – genijus, jo eksperimento auka – sūnus mutantas, švelniai mylinti mergina, ryžtingas generolas… Tačiau yra ir kai ko, kas išskiria “Halką” iš kitų komiksų ekranizacijų.

Tai – režisierius Ang Lee (Engas Ly). Po “Sėlinančio tigro, tūnančio drakono” triumfo tik visiškas idealistas galėjo nesusigundyti Holivudo siūlomais 3K sidabrinių. Honkongo šviesuolis Ang Lee susigundė ir darbo ėmėsi rimtai.

Tokios akys!!!Kaip pastebi daugelis kritikų, taip pat ir žiūrovai, “Halkas” pirmiausia išsiskiria tuo, kad jame į ekraną perkeliamas ne tik komikso siužetas, bet ir pati komikso maniera – pvz., greta rodomi kadrai su dviem veikėjais, trūksta tik minčių ar žodžių debesėlių. Be to, režisierius išdrįso dar kai ką – komiksinį filmą apie milžiną, strykčiojantį po tris mylias, bėgantį 100 km/h greičiu daryti ne vien tik iš specialiųjų efektų. Taip, specialieji efektai užėmė 6 terabaitus, tačiau jie neužgožė to, kas vadinama “veikėjų plėtote” arba “psichologinės dramos”… užuomazgų. Suprantu, sunku, velniškai sunku sukurti psichologizuotą kompiuterinį personažą. Ir Golumo šlovė ramybės neduoda (bet čia jau reiktų dėkoti Profesoriui už veikėją, o ne režisieriui), bet “Halkas” šitoje plotmėje, nors ir bandė, tačiau nenuveikė nieko ypatingo, todėl ir sakau – ne veikėjų plėtotė, ne psichologinė drama, o tik jos užuomazgos. Nes išspausti psichologinę dramą iš nelaimingo mutanto – sunku. Taip, Briusas tampa nelaimingu mutantu. Piktu mutantu. Bet sieloje jis geras. Nors būti piktu – patinka. O kam nepatinka kartais pasiautėti? Tačiau tai – dar ne psichologinė drama. Tai tik liūdni, užuojautos kupini žvilgsniai ir esminė frazė – “žinai, o man tai patinka!”. Šiek tiek geriau su veikėjų plėtote – mat “Halke” veiksmas raitosi tik aplink 4 veikėjus (palyginkite su multiherojiniais X-menais), iš kurių 2 yra tikrai pagrindiniai. Tai pridėjo pliusų – gali bent šiek tiek įsijausti į veikėjus, o ne “atmosferą”.

Mesiu?Na, spec.efektai (dar kartą primenu – 6 (šeši) terabaitai!), žinoma, nepriekaištingi ir netgi originalūs bei įdomūs (ypač pabaigoje, kai sūnelis susiremia su tėvu arba tėvuko mimikrija su aplinka). Aišku pudelis-halkas turbūt yra personažų personažas, o iš tanko kratomi tankistai – viena iš linksmiausių scenų, jeigu neminėti ne efektingųjų – Džordžo ir Kondolinos, naujo varlių sprogdinimo būdo. Ir, vos nepamiršau – žinokite, Halkas turi tokius pačius triusikus kaip ir mauglis! Jie prisitaiko prie kintamo dydžio ir visai nekrenta!

US ArmyBurbant apie aktorius – tai Jennifer Connely, turinti netgi “Oskarą”, atlieka centrinės liūdėtojos vaidmenį. Na, liūdėti ji moka. O gal ir gerai, kad jos mokėjimas vaidinti atsiskleidžia kituose filmuose – pvz., “Nuostabus protas”. O čia ji liūdi. Pats Ericas Bana (aš tai jo vietoje tapčiau O”Bana – kaip skambėtų!), nors ir ½ filmo vaikšto be žalios kaukės, bet taip nieko įdomaus ir neišvaikšto. Tik kažkokį apgailėtiną, sumėmėjusį jaunuolį, žvelgiantį mažesnėmis, bet tiek pat ašaringomis kaip Frodo akimis. Supraskite – jo reikia gailėti. Kitą ½ vaikšto kompiuterinis dičkis. Nežinau, ar tai vaidyba. Va Nickas Nolte – išprotėjęs tėvukas – jau kažkoks gyvesnis, tikresnis, o gal tiesiog piktesnis? O generolą, kurį vaidina Sam Elliot, galima pagirti bent už balsą – jeigu būčiau Halkas, jau vien nuo jo megaskruzdėlių tabūnai stuburu bėgiotų. Gal kas nors matė filmuką “Smagus pasivažinėjimas” (“Joyride”), kur minėtasis balsas įkūnijo košmarą, pravarde “Surūdijęs vinis” (“Rustynail”)? Čia jis – ne košmaras, netgi protingas generolas (taip, jis nesiekia Halko nugalabyti branduoline bomba, tik konvencine ginkluote!)

Beje, tie, kurie eis pažiūrėti kaip Halkas svaido tankus, numušinėja sraigtasparnius – gali ir nusivilti. Tai – tik trumpi epizodai. Iš viso, filme veiksmo nedaug. Pasakojimas lėtas, lygus, akys nevargsta nuo vaizdų karuselės ir filmavimo kampų kaitaliojimo. Tai iš tiesų pasakojimas. Na, sąlygiškas, klišiškas, bet pasakojimas. Tuo ir malonus – mėginimu iš komikso padaryti rimtą kūrinį. Deja, turbūt tai -neįmanoma. Juk šis pasaulis – toks netobulas.

P.S. Kiek žinau, ši “Halko” versija skirta King Kongo kaip kino personažo šimtmečiui. Ir kas man sakė, kad beždžionės gyvena 30 metų?

Oficialūs duomenys: “Hulk” (2003). Vaidina: Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Josh Lucas, Nick Nolte. Režisierius Ang Lee.

Subjektyvus įvertinimas: 7/10

© Antimatuoklis, 2003 m.Apie autorių

Archyvas
 
Susiję