Fandomas

2004-09-27
 

Fandomas: renginiai – 25-asis „Dorado“ gimtadienis

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags:

 


Seniausias Lietuvos fantastų klubas „Dorado“ švenčia savo gimtadienį



Tarp fantastų klubo narių – įžymybės


Įkurtas dar 1979-ųjų rudenį, šiemet, spalio 2 dieną Vilniaus fantastikos mėgėjų klubas švęs savo 25-ąjį gimtadienį. „Dorado“ nariais savo laiku buvo daugelis Lietuvoje gana žinomų asmenybių: politikai Romualdas Kalonaitis (Lietuvos Respublikos ambasadorius Nyderlandų Karalystėje), Alvydas Medalinskas ir žurnalistai bei laidų vedėjai Andrius Tapinas, Rolandas Maskoliūnas, taip pat jau velionis Ramūnas Grigas. Klubui, kuris yra „Žinijos“ draugijos narys, daug padėjo ir dr. Saulius Kanišauskas, labiausiai žinomas kaip knygų „Kur jūs, ateiviai iš kosmoso?“ bei „NSO fenomenas: dvidešimt ir viena hipotezė“ autorius.


„Dorado“ reiškia „Aukso žuvį“


Kaip prisimena tuos daugiau nei porą dešimtmečių „Dorado“ prezidentu buvęs Gediminas Beresnevičius, klubas buvo įkurtas vieną 1979 rudens vakarą, Vilniaus universiteto Astronomijos observatorijoje. Į nedidelę observatorijos auditoriją tuomet prisigrūdo apie 70 smalsuolių. Vėliau klubo veikloje dalyvavo apie 30 narių.


Lotyniškas žodis „Dorado“ lietuviškai reiškia „Aukso žuvis“: toks yra žvaigždyno, matomo Pietų danguje pavadinimas (daugelis klubo narių domėjosi astronomija, astronomu yra ir vienas įkūrėjų – Gediminas Beresnevičius). Be to, šitaip („Dorado“) vadinosi ir 1971-ais metais išleista lietuvių fantastikos rašytojo Kazio Paulausko apysaka. O kadangi vienas iš pagrindinių klubo tikslų ir yra globoti bei puoselėti lietuvišką fantastiką, maždaug nuo 1984-ųjų jis pradėjo vadintis „Dorado“. 


Lietuvos fantastai buvo „nacionalistais“


Fantastikos mėgėjų klubai vienas po kito tuomet dygo visoje SSRS, po dešimt metų, 1989-aisiais, jų jau buvo apie tris šimtus. Tačiau lietuvių fantastų klubas savo tautine orientacija sukėlė sumaištį tarp „proto brolių“ (taip tais laikais fantastai mėgo vadinti vieni kitus). Mat kone visi šie klubai buvo „tarybinės fantastikos“ kūdikiai ir net 1989-aisiais Latvijos, Estijos, Moldavijos klubuose tarpusavyje bendrauta rusų kalba, o iš 33-jų Ukrainos fantastų klubų tik vienas buvo ukrainietiškas… Todėl „Dorado“ pastangomis ugdyti fantastiką lietuvių kalba daugelis piktinosi, teigdami, kad fantastika yra internacionalinis žanras… 


Sovietų saugumas: „Ar tik jūs savo klube negalvojate apie visuomenę, geresnę už komunizmą?“


Lemtingų išbandymų metas „Dorado“ atėjo 1984-aisiais, kai fantastais susidomėjo Lietuvos TSR komunistų partijos Centro komitetas ir sovietinis saugumas (KGB). Sovietinės Lietuvos komjaunimo ir saugumo struktūros pradėjo tikrinti „Dorado“ klubo planus, nuostatus, laiškus, narių sąrašą, veiklos ataskaitą. Klubo prezidentas G. Beresnevičius buvo kviečiamas „ant kilimėlio“ į įvairiais žinybas. Anot jo, vienas minėtų struktūrų darbuotojas tiesiai šviesiai paklausė: „O ką jūs ten savo klube fantazuojate? Ar tik nesugalvosite visuomenės geresnės už komunizmą, a?“ Klubu ėmė domėtis ir KGB, kuris, kaip paaiškėjo vėliau, buvo užverbavęs viena narį. Nuo uždarymo „Dorado“ padėjo išsigelbėti dr. S. Kanišauskas, užstojęs klubą prieš tikrintojus. 


Fantastinių žaidimų manija


1989-ųjų rugsėjį klube svečiavosi grupė „Dungeons and Dragons“ (Požemiai ir drakonai) vaidmenų žaidimo meistrų iš Danijos. Taip į Lietuvą buvo atneštas fantastinių žaidimų „užkratas“.


Pirmiausia susidomėta vaidmenų žaidimais, kur žaidžia meistras ir 2-6 veikėjų grupė. Meistras kuria veikėjams keblias, juokingas ir pavojingas situacijas, o šie pasakoja kaip jose elgiasi. Veikėjų elgesio sėkmę lemia kauliukų metimai. Kiekvienas žaidėjas turi susikūręs savo personažą su individualiomis fizinėmis savybėmis, įgūdžiais ir psichologiniais bruožais. Egzistuoja ir ypatinga tokių vaidmenų žaidimų rūšis: lauko žaidynės, kurių metu žaidimas perkeliamas į gamtą.


Be jau minėto, Lietuvoje greitai populiarūs tapo ir fantastiniai kortų bei figūrėlių žaidimai. Figūrėlių žaidimai – pati brangiausia žaidimų rūšis: investicijos į figūrėles nulemia žaidėjo armijos stiprumą. Dviejų tokių žaidėjų armijos ir susiremia „kovos lauke“: ant stalo, o ėjimų eiliškumas, sėkmė ir patirta žala nustatoma metamų kauliukų pagalba.


Fantastinių kortų žaidimuose ypač stiprus kolekcionavimo elementas: kortos yra skirtingo pajėgumo ir retumo, jos parduodamos atsitiktinai sukurtais pakeliais po 10-15 kortų, todėl žaidėjai nuolat keičiasi tarpusavyje, atsikratydami nereikalingų kortų ir įgydami svarbias savo kaladei. Nuolat išleidžiamos naujos kortos, todėl žaidimo technika ir stilius pastoviai kinta.


Visi minėti žaidimai buvo pradėti žaisti „Dorado“, bet ilgainiui jų mėgėjai įkūrė savo specializuotus žaidimų klubus: „Legiono“ klube žaidžiami figūrėlių, o „Lotus“ – fantastiniai kortų žaidimai. 


Nuo literatūrinių konkursų iki fantastikos leidyklos


„Dorado“ klube nuo pat susikūrimo buvo aktyvi literatūrinė, kūrybinė veikla – žurnale „Jaunimo gretos“ ir laikraštyje „Komjaunimo tiesa“ įkurti fantastikai skirti skyreliai. G. Beresnevičiaus iniciatyva, o taip pat ir lėšomis išleisti du lietuviškos fantastikos rinkiniai „Turangitas“ ir „Šviečianti strėlė“. Nuo 1990-ųjų pradėjus rengti Lietuvos fantastikos mėgėjų suvažiavimus, kurie vadinti „Lituanikonais“, imta galvoti apie profesionalų fantastikos leidinį. Netrukus G. Beresnevičiaus, R. Maskoliūno ir Gintaro Aleksonio iniciatyva pradėtas leisti fantastikos žurnalas „Kaukas“. Kiek vėliau pasirodė ir legendinė pirmoji „Pasaulinio fantastikos aukso fondo“ knyga – „Užslinks naktis“. Dabar šią fantastinių knygų seriją leidžia didžiausia Lietuvos fantastikos leidykla „Eridanas“. 


„Dorado“ turi vieną didžiausių pasaulyje klubinę fantastikos biblioteką


Jau daugiau nei dešimtmetį komplektuojamoje „Dorado“ klubo bibliotekoje yra daugiau nei 6500  fantastinių knygų ir žurnalų anglų, rusų ir lietuvių kalbomis. Anot G. Beresnevičiaus, tokią didelę biblioteką iš visų pasaulio klubų turi tik Lenkijos Gdansko ir Lietuvos „Dorado“ klubai. Angliškas knygas klubui nuolat dovanoja amerikietis Dainis Bisenieksas.


Klubas ir toliau skatina savo narių literatūrinę kūrybą: vasarą organizuojamos kūrybinės stovyklos Molėtų observatorijos apylinkėse. Ten literatai supažindinami su įvairiais vaizduotės lavinimo būdais, dalyvauja kūrybiniuose konkursuose.


Jau 10 metų klubo nariai leidžia mėgėjišką fantastikos žurnalą „Dorado raganos“ (vienintelį spalvotą literatūrinį fantastikos žurnalą Lietuvoje), kuriame publikuojama pradedančiųjų ir labiau patyrusių lietuvių fantastikos autorių kūryba. Daugelis šių kūrinių yra patekę į „Geriausios Lietuvos fantastikos rinkinius“.


Klubo narių iniciatyva, drauge su kitais fantastikos mėgėjais buvo įkurtas tinklapis www.fantastika.lt, kuriame skelbiamos fantastikos naujienos, knygų ir filmų apžvalgos, literatūriniai kūriniai.


Taip pat, drauge su kitais Vilniaus fantastų klubais, „Dorado“ organizuoja Lietuvos fantastų suvažiavimą „Lituaniconą“ (tarp Lietuvos fantastikos mėgėjų yra susitarimas vienais metais suvažiavimą daryti Vilniuje, o kitais – Kaune), humoristinį „Hukoną“. 


Klubo gimtadienyje – grupės „Sveikata 21“ koncertas


Pats „Dorado“ klubas įsikūręs Respublikiniuose moksleivių techninės kūrybos rūmuose, nariai renkasi kiekvieną antradienio vakarą.


Klubo gimtadienis bus švenčiamas spalio 2 d., bare „Juodasis vikingas“ (A. Jakšto g. 9, Vilnius). Renginio metu bus rodoma teatralizuota intermedija „Iš fantastų gyvenimo“, vyks ilgamečio klubo prezidento G. Beresnevičiaus palydėtuvės ir naujojo prezidento inauguracija. Svečius linksmins grupės „Sveikata 21“ nariai, po kurios keistai fantastišku pavadinimu slepiasi “Dorado” narė AngelEyes ir trys matematikai.


Norinčius dalyvauti bei daugiau sužinoti apie Lietuvos fantastų gyvenimą kviečiame susisiekti su G. Beresnevičiumi (gedber@takas.lt; tel.: 8 698 08 538)


 



Apie autorių

Archyvas




 
Susiję