Straipsniai

2014-01-01
 

Baltoji angis: traktatas 1.3

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas

UŽMUŠTI SENELĮ


Savo metu fantastikoje labai populiari buvo ir laiko kelionių tema. Vienas pirmųjų ją panagrinėjo H.G.Wells`as savo romane “Laiko mašina” (“The Time Machine” 1895). /Liet. 1977, “Vaga”, serija “Zenitas”/ Tokiu neįmantriu ir atviru pavadinimu Wells`as padarė pradžią aibei visokiausių “Laiko kelionių”, “Laiko patrulių”, “Laiko skydų”, “Laiko sargybų”, “Laiko labirintų”, “Pasiklydusių laike”, “Laiko policininkų” ir t.t.. 90 nuošimčių tokių kūrinių nagrinėja taip vadinamąjį “laiko kelionių paradoksą”. Kas tai per daiktas ir su kuo jį valgo? Tarkime, kad jūs iš senos rūbų spintos, dviejų unitazo bakelių, įvairiausio storio daugiaspalvių laidelių bei lempinio televizoriaus “Tauras” susikonstravote laiko mašiną . Kas toliau? Toliau prasideda kelionės laike. Ir štai, nukeliavę bent 50 metų atgal į praeitį, atsitiktinai, visiškai netyčia 37 kirvio smūgiais nužudote kažkokį žmogelį, kuris, pasirodo, besąs jūsų senelis. Pasekmė: senelis nevedė jūsų senelės, jiems negimė jūsų tėvas – vadinasi, jūsų motušė nepagimdė įžymiojo laiko mašinos išradėjo. Tuomet kas gi nužudė jūsų senelį? Nesikankinkite – eksperimentais įrodyto atsakymo į šį klausimą nėra.


Vienas iš geriausių laiko kelionių romano pavyzdžių – Harry Harrison`o “Vikingas Kolumbas” (“The Technicolor Time Machine” 1967). /Liet. 1972, “Vaga”, serija “Zenitas”/ Žaisminga forma aprašytas kino industrijos veikėjų bandymas nufilmuoti istorinį filmą apie vikingus, kur pastarųjų vaidmenį atlieka… autentiški vikingai. Dar vienas neblogas pavyzdys – tai kino trilogija “Atgal į ateitį”. Pasirodo, kai nori, gali ir Holivudas. Deja, deja… Buvo juk dar ir “Time Cop” su kojomis besišvaistančiu Žanu Klodu. Šis “perliukas” pademonstravo dar vieną siužetinę liniją, susijusią su laiko kelionėmis. Įvairiausio plauko nusikaltėliai naudojasi Laiko Kelionių technologijomis savo tikslais, visai nesirūpindami ta sumaištimi, kurią jie sukelia laiko magistralėje. Na, o “geriečiai” laiko kopai persekioja juos, užklupdami nusikaltėlius tai Pontijaus Piloto rūmuose, tai niūriose XXVII a. Nju-Vasiukų džiunglėse.


Vis dėlto leisiu sau parekomenduoti keletą kūrinių, nagrinėjančių laiko kelionių temą: tai neprilygstamųjų “Monty Phyton” filmas “Laiko plėšikai”, Isaac Asimov`o romanas “Amžinybės pabaiga” (“The End of Eternity” 1955) /Liet. 1999, “Eridanas”, serija “PFAF”/ bei R.Heinlein`o “Durys į vasarą” (“The Door into Summer” 1957). /Liet. 1985, “Vaga”, serija “Zenitas”/


01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19


<<Į TRAKTATO pradžią…



Apie autorių

Archyvas




 
Susiję