Knygos

2004-12-02
 

Literatūra: Naujos knygos – elitinė fantastika

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas
Tags:

 


G. K. Ivanickas: „ Patogumo dėlei patys sau vadiname seriją „elitine fantastika“.


 


 


„Eridano“ leidykla gruodžio pradžioje pradžiugino mus Lietuvoje dar nežinomo (ar bent menkai žinomo) fantastikos autoriaus – Neil Gaiman knyga „Amerikos dievai“, apie kurią jau rašiau maždaug prieš metus (žr. 2003 m. spalio 1 d. naujų knygų apžvalgą). Gana išsamią šios knygos apžvalgą lietuviškai galima rasti ČIA


Tačiau veltui ieškosite šios knygos tarp „Pasaulinės Fantastikos Aukso Fondo“ serijos leidinių. Pavarčius „Amerikos dievus“, bent jau man, susidarė įspūdis, kad „Eridanas“ „nusitaikė“ į visai kitos kategorijos skaitytoją. Kitokia poligrafija, vizualinis apipavidalinimas ir, kas ne mažiau svarbu – kita ir kaina… Kas tai – išimtis, pagarbos duoklė tikrai talentingam fantastikos autoriui, ar – visai naujos knygų serijos pradžia? Apie visa tai ir dar daugiau fantastika.lt nusprendė pasiklausti pačių leidėjų. Elektroniniu paštu pašnekinome Gintautą K. Ivanicką, „Eridano“ meninį redaktorių.


 


Pirmiausia norėčiau pasveikinti ir pasidžiaugti mažute pergale – kažkada vienam knygyne, pasiteiravus, kodėl „Naujų knygų“ skyriuje nededamos naujos „Eridano“ knygos, man buvo išdidžiai atsakyta, jog „Mes TOKIŲ knygų į naujienas nededam“. Vakar netikėtai pamačiau, jog „Amerikos dievai“ garbingai padėti minėtam skyriuje. Kaip manote, kodėl būtent ši knyga „pramušė ledus“?


 


Na, visų pirma – apipavidalinimas. Knyga atrodo solidžiai, netgi truputį prabangiai. Manau, jog būtent tai tapo priežastimi, jog knygynai „Amerikos dievus“ pradėjo dėti prie kitų naujienų. Antra, kur kas mažiau reikšmingesnė priežastis – ta, jog PFAF knygos vertintos kaip „serijinės“, ir „nauja knyga serijoje“ – tai ne visai tas pats kas tiesiog „nauja knyga“.


 


 


…tiesą sakant, pažvelgus į knygos viršelį, iš pirmo žvilgsnio sunku net atspėti, jog tai fantastikos kūrinys (jei nekreipsim dėmesio į pagiriamąjį Stepheno Kingo žodį), be to, nors sklando kalbos, kad knyga „Amerikos dievai“ pradėta nauja „Eridano“ knygų serija, tačiau ant pačios knygos viršelio nematyti tai nurodančio užrašo… Pražiūrėjau, ar taip norėta atsiriboti nuo pakankamai komerciškai skambančių „XX a. aukso fondo“, „Garsiausių XX a. pabaigos knygų“ ir pan.?


 


Taip, šia knyga (ir kitomis, pasirodysiančiomis šioje serijoje) norėta užgriebti kiek platesnį skaitytojų ratą, nei ta tradicine PFAF serijos auditorija. Todėl ir nebėra ne vieną atbaidančio žodžio „fantastinis“. Antra vertus, paskaičius anonsą bei sąrašą premijų, kuriomis romanas apdovanotas, tikram fantastikos mėgėjui turėtų būt aišku, jog tai fantastika. Ir dar tokia fantastika, kurią tikrai verta skaityti.


Serijos pavadinimo niekur neaptikote todėl, kad jis neegzistuoja. Patogumo dėlei patys sau vadiname seriją „elitine fantastika“. Tai turėtų būti knygos, kurios iš tiesų gali būti įdomios ne vien fantastikos gerbėjams. Bus išlaikomas vieningas dizainas. Na, ir atrenkami atitinkami kūriniai.


 


 


Jei neklystu, „Amerikos dievai“ – pirmoji lietuviškai išleista N. Gaimano, kylančios fantastikos žvaigždės, knyga. Be to – tai ir naujos „Eridano“ knygų serijos pradžia. Ar nebuvo kilę minčių padaryti autoriaus, knygos, ar ir visos serijos pristatymą?


 


Tų minčių dar neatsisakyta. Tačiau kol konkrečiai vietos bei laiko nežinome – tylime.


 


Kaip manot, ar pirkėjų neišgąsdins tai, jog ši solidi knyga pakankamai „solidžiai“ ir kainuoja (mano aplankytam knygyne ji kainavo apie 30 litų)?..


 


Ji nekainuoja brangiau nei kitų leidyklų knygos – tokios apimties, poligrafijos, etc. Antra vertus, Pfaf tomelis kainuoja kokius 12-13 litų. Jei „Amerikos dievus“ būtume leidę Pfaf serijoje – tikrai būtu dvitomis. T.y. kainuotų maždaug 25 lt. Ar tie 5 lt tikrai per brangų už kietus viršelius ir kur kas geresnę leidinio kokybę bei patrauklesnę išvaizdą?


 


 


Beje, ar neturėjo įtakos sprendimui tokia forma išleisti N. Gaimano kūrinį dvi Niko Perumovo „Tamsos žiedo“ ciklo knygos, kurios tiek kainos požiūriu, tiek pačiu formatu kiek primena „Amerikos dievus“?


 


Be abejo, turėjo. Nors, jei nebūtume išleidę Perumovo – „Amerikos dievai“ nebūtinai atrodytų kitaip. Kada nors turėjo būti pirmas kartas. Taip nutiko, kad tuo „pirmu“ tapo Perumovas. Bet tikrai ne paskutiniu.


 


Kokių dar autorių kūrinių pamatysime šioje serijoje?


 


Antroji knyga, numatyta išleisti šioje serijoje, ir jau išversta – nuostabus A.Valentinovo romanas „Dezertyras“. Toliau kol kas konkrečiai nesuplanuota. Minčių yra, bet kol kas – pasiliksime jas sau.


 


Kaip dažnai bus leidžiamos knygos šioje serijoje?


 


Kol kas į šį klausimą atsakyti negaliu. Gal kas trys mėnesiai, gal dažniau, gal rečiau. Pagyvensim – pamatysim.


 


Kokių dar naujienų artimesniu (ar tolimesniu) metu galime sulaukti iš „Eridano“ leidyklos? Ar kas nors keisis leidžiant „Pasaulinės Fantastikos Aukso Fondą“, Stepheno Kingo raštus? Galbūt galėtumėte papasakoti kokias knygas pamatysime artimiausia pusmetį minėtose serijose?


 


Pfaf ir S.Kingo raštai išliks kokie buvę. Pusmečiui planų nesusakysiu, tačiau šį bei tą išduoti galiu.


Pfaf serijoje – gruodžio mėnesį pasirodys rusų autoriaus S.Loginovo bei Gemmell‘o romanai. Dar viena Gemmell‘o knygelė pasirodys jau kitąmet, taip pat metų pradžioje išleisime S.Lukjanenko alternatyvios istorijos dilogiją. Pasirodys ir Reznik‘o trečioji „Našliadirbio“ knyga.


Artimiausiame S.King‘o raštų tome bus dvi apysakos – „Kūnas“ ir „Gabus mokinys“.


Kaip minėjau, savo eilės laukia A.Valentinovo „Dezertyras“.


Dar vienoje naujoje serijoje, kurią pradėjo du Perumovo romanai, ir bus leidžiama tik fantasy, pasirodys Peter S. Beagle romanas „Smuklininko daina“.


 


Skaitytojai man neatleistų, jei nepaklausčiau apie „Geriausią Lietuvos fantastiką“. Jau aišku, kad iki Naujųjų metų šio rinkinio neišvysime, bet ar pamatysime jį bent vėliau?.. Ar iš viso toks rinkinys bus toliau leidžiamas?


 


Rinkinys bus leidžiamas, nemirs. Ką darysime konkrečiai su šiuo – dar sunku pasakyti, galbūt išleisime pavėluotai, galbūt padarysime rinktinę antologiją už porą metų. Kol kas nieko konkretaus dar negaliu pasakyti. Tačiau „GLF“ rinkinių neatsisakyta.


 


Ar bus kokių naujienų „Lietuvių Fantastikos Bibliotekos“ serijoje?


 


Tai priklauso tik nuo lietuvių autorių. Šiuo metu neturime nė vieno rankraščio šiai serijai. Kai tik bus – žiūrėsime, ir jei kūrinys bus to vertas – jis pasirodys „Lietuvių fantastikos Bibliotekoje“.


 


Neseniai „Eridanas“ išleido 300-ąją PFAF serijos knygą (ja tapo Jack L. Chalkerio „Srauto ir užuovėjų dvasios“). Būtų įdomu sužinoti, kokios knygos iš „PFAF“ serijos yra rekordininkės ir „antirekordininkės“ – t.y. geriausiai ir prasčiausiai „priimtos“ Lietuvos skaitytojų?


 


Keitės laikai, keitės tiražai, keitės kainos. Tad tokio tikslaus įvertinimo, ko gero, neįmanoma pateikti. Jei kalbėti apie šiuos, besibaigiančius 2004-uosius metus, tai rekordininkėmis tapo S.Lukjanenko „Sargybos“, ne itin atsilieka ir to paties autoriaus „Spektras“. Taip pat labai gerai (netgi geriau, nei tikėtasi) skaitytojai priėmė N.Stephenson‘o „Laviną“.


O apie „antirekordininkes“ leiskite neatsakyti – kam daryti „antireklamą“ knygoms, kurioms ir taip sunkiai sekasi surasti savo skaitytoją?


 


Ant serijos knygų viršelių matome raides “F”(fantasy) ir “SF” (science fiction). Koks šių žanrų santykis serijoje? Ar stengiamasi leisti daugmaž po lygiai, ar kuris iš žanrų dominuoja kito atžvilgiu? Ir vėl – ar per tuos 12-ką leidybos metų nebuvo „bangų“ kai labiau pirkdavo, pvz., fantasy žanro knygas?


 


Pačioje leidyklos darbo pradžioje santykį norėtą išlaikyti apylygį, deja, SF buvo kur kas populiaresnė ir perkamesnė. Tad F žanro knygų sumažėjo. Šiuo metu jaučiamas skaitytojų simpatijų posūkis link fantasy žanro, tad, kaip jau, ko gero, pastebėjote patys – fantasy knygų leidžiame kone tiek pat, kiek SF, jei ne daugiau.


 


Kas yra pagrindinis, masiškiausias „Eridano“ leidžiamų knygų skaitytojas, gal – moksleiviai, studentija, žodžiu, jaunimas?.. Kiek teisingas yra posakis, kad fantastika, tai „literatūra, iš kurios išaugama“?..


 


Posakis kažkiek teisingas, tačiau aš pataisyčiau jį taip: „Fantastika tai literatūra, iš kurios kai kurie išauga“. Na, o skaito fantastiką tikrai labai įvairaus amžiaus žmonės. Nors ko gero, didžiausia dalis skaitytojų 16-35 metų amžiaus grupėje.


 


Kiek lietuvių fantastikos mėgėjai nuspėjami – t.y. kaip dažnai pateikia malonių ar nemalonių siurprizų? Ir ar galite pažvelgę į knygą tvirtai pasakyti, jog ši „gerai eis“? Ar tai kiekvienąsyk loterija?..


 


Kuo knyga originalesnė, išskirtinesnė, tuo sunkiau atspėti kaip ją priims skaitytojas. Kažkiek prognozuoti, žinoma, įmanoma, tačiau yra buvę ir visiškai neprognozuojamų siurprizų.


 


Kiek sėkmingi bendrai vertinant „lietuviškosios“ fantastikos projektai – „Geriausios Lietuvos fantastikos“ rinkiniai, „Lietuvių Fantastikos Bibliotekos“ serija? Jie atsiperka ar?..


 


Tai nėra tie projektai, iš kurių laukiama pelno. Dėkui Dievui, tai nėra nuostolinga, tad galima ir toliau pristatinėti lietuvių autorius lietuvių skaitytojui.


 


Kokia dabar fantastikos leidybos būklė Lietuvoje, žvelgiant į prabėgusius 12-ką leidybos metų – gera, bloga, „atsigaunanti po krizės“?


 


Na, laikai tikrai nėra geriausi. Tačiau ir blogiausi (taip bent jau tikimės) – jau praeity.


 


Kaip atrenkamos fantastinės knygos leidybai? Ar turi įtakos leidėjams, pvz., fantastikos mėgėjų pasiūlymai?


 


Atranka vyksta gana paprastai – skaitomos knygos, dalijamasi įspūdžiais, svarstoma ir ginčijamasi. Fantastikos mėgėjų pasiūlymai įtakos, žinoma, turi. Tačiau sprendimą priima vis dėlto redakcija.


 


 


su G. K. Ivanicku kalbėjosi G. Kulikauskas


 



Apie autorių

Archyvas




 
Susiję