Straipsniai

2014-01-01
 

Baltoji angis: traktatas 1.4

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas

O KAS, JEIGU?..



Nuo laiko kelionių tik vienas žingsnis iki alternatyvios istorijos. Kas tai yra? Įsivaizduokime, kad nukeliavę į 1928 metus vienoje iš Bavarijos aludžių jūs kivirčo metu šiek tiek per plačiai ištaškote kažkokio Šiklgruberio, nupiepėlio su mažais ūsiukais panosėje, smegenis. Na ir kas, pasakysite – tas nupiepėlis tikrai ne jūsų senelis. (Čia aš, kaip savaime suprantamo fakto, laikausi versijos, kad jūsų pavardė – ne Šiklgruberis… Visų skaitytojų, turinčių šią pavardę, iš anksto atsiprašau.) Tačiau jis vėliau turėjo išgarsėti kaip Adolfas Hitleris. Na, o dabar įsivaizduokite 2000-jų metų pasaulį, kurio istorijoje nebuvo Hitlerio, arba jis buvo labai žymus dailininkas, o ne nacių ideologinis vadas. Vadinasi, nebuvo ir II-jo Pasaulinio karo. Ar galite įsivaizduoti? Ne? O kai kurie – gali. Ir ne tik gali, bet ir išdėsto savo vizijas popieriuje, taip pagimdydami alternatyviosios istorijos žanro kūrinius.  


Nuostabus Philip K.Dick`o veikalas “Žmogus aukštoje pilyje” (“The Man in the High Castle” 1962) aprašo pasaulį, kuriame jau minėtas II Pasaulinis visgi nugriaudėjo, bet laimėjo vokiečių ir japonų aljansas, o ne nenugalimoji ir šlovingoji Raudonoji Armija. Ir štai tame pasaulyje žmogus parašo fantastinį romaną, turintį beprotišką pasisekimą, kuriame vaizduoja tokią istoriją, kokios mes su jumis mokėmės mokykloje… Toks romanas, be abejo, negalėjo likti be apdovanojimų – 1963-siais jam paskirta Hugo premija.


Šio žanro labui nemažai nuveikė J.P.Hogan`as – “Operacija “Protėjas””( “The Proteus Operation” 1985), /Liet. 1998, “Eridanas”, serija “PFAF”/ bei O.S.Card`as, sukūręs nuostabų romaną, kuriame grupelė mokslininkų tiesiog jūsų akyse kuria alternatyvią Naujojo pasaulio užkariavimo istoriją, “Kristoforo Kolumbo atpirkimas” (“Pastwatch the Redemption of Christopher Columbus” 1996). Negaliu susilaikyti nepaminėjęs ir H.Harrison`o veikalo “Žvaigždės ir dryžiai visiems laikams” (“Stars and Stripes Forever” 1997), vaizduojančio alternatyvią Amerikos kovos už nepriklausomybę istoriją. Dar vienas pavyzdėlis – Poul Anderson`o “Operacija “Chaosas”” (“Operation Chaos” 1959), /Liet. 1995, “Eridanas”, serija “PFAF”/ vaizduojantis visai kitokį pasaulį , kuriame veikia magija, o vilkolakiai bei raganos tarnauja armijoje. Tačiau tai jau iš fantasy srities. Apie tai pakalbėsime kiek vėliau, kai prasibrausime per tankias ir dygliuotas MF džiungles.


Visai neblogas alternatyvios istorijos požanrio darbas – “GLF 1998” antologijoje publikuotas Justino Žilinsko ir Gedimino Kulikausko bendromis jėgomis sukurtas apsakymas – “Prerijų kojotas”. Nors šiame apsakyme svarbesnis kone detektyvinis siužetas, nei alternatyvaus pasaulio analizė, bet visgi… Tesaugo Alachas efendžius Justiną ir Gediminą, o taip pat mus visus nuo tokių istorijos posūkių!


01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19


<<Į TRAKTATO pradžią…



Apie autorių

Archyvas




 
Susiję