Straipsniai

2014-01-01
 

Baltoji angis: traktatas 1.18

Daugiau straipsnių parašytų »
Parašė: Archyvas

NETIKRŲ VEIDRODŽIŲ KARALYSTĖ


Menamoji realybė (“Virtual Reality”- VR) – tai kiberpanko išmislas. Tačiau VR pakankamai greitai išsivystė į atskirą požanrį. VR – tai kompiuterinių technologijų sukurtas menamas pasaulis, kuriame, padedama specialios įrangos, gali veikti žmogaus sąmonė. Kitais žodžiais tariant, užsimovei šalmą ant galvos ir pirmyn – į kompiuterinius tinklus. O ten… Džiunglės, dykumos, megapoliai – viskas, ko tik geidžia jūsų širdis, viskas, ką įstengia sukurti žmogaus vaizduotė. Visa tai, be abejo, tik krūva gelžgalių, mikroschemų, kabelių, bet, kol jūs nenusimovėte savo šalmo, – visa tai tiek pat realu, kaip ir atsilupinėję jūsų kambario tapetai.


Vienas iš įdomesnių šio požanrio pavyzdžių – rusų rašytojo Sergej Lukjanenko romanas “Atspindžių labirintas” (“Labirint otraženyj” 1997). Romano herojus menamosios realybės plotuose sutinka ne ką kitą, o nežemišką protą.


Naują VR puslapį atvertė velionis Roger Zelazny, padedamas savo gyvenimo draugės Jane Lindskold, kuri pabaigė Meistro nebespėtą parašyti veikalą “Donerdžekas” (“Donnerjack” 1997).


Šiame romane R.Zelazny mums pasiūlo netgi tris realybes: be tikrosios Verite ( nuo angl. verity – tikrumas) ir Virtu (angl. virtual – galimas) čia atsiranda dar viena, dvasių realybė, kurioje egzistuoja banšės, vaiduokliai ir t.t.


O ką veikia lietuviai? Atsakymas – rašo visai neblogus VR apsakymus. Panašu, kad virtualioji realybė rimtai sužavėjo vieną gabiausių šių dienų lietuvių fantastų – Justiną Žilinską. Jo apsakymas “SInkubas” (“GLF 1999”, pirmoji vieta) – labai neblogas VR pavyzdys.


Na, o jei jums pabos pernelyg rimti VR veikalai, atsiverskite Bruce Bethke romaną – parodiją “Headcrash” (“Galvos gedimas” 1995 – nors naudojant kompiuterijos specialistų slengą, reiktų versti “užlūžus” arba “pakibus galva” ).


01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19


<<Į TRAKTATO pradžią…Apie autorių

Archyvas
 
 

 
01f08e9c793401487d56a1f1a3ff0168c79d813b[1]

Lietuvos atkūrimo šimtmečiui – geriausios fantastikos almanachas

Šių metų Lituanikono organizatoriai kviečia fantastus prisidėti prie Lietuvos šimtmečio paminėjimo, išleidžiant Lietuvos fantastikos šimtmečio almanachą – spausdintinį leidinį, kuriame bus publikuoti komisijos ...
Kliaksa
0

 
 
2017-08-30-lituanicon

Dvidešimt aštuntas fantastų sąskrydis – rugsėjo 30 dieną

Rugsėjo 30 dieną Vilniuje vyks Lituaniconas – jau 28-asis kasmetinis fantastų konventas. Šiemet antrus metus iš eilės jį organizuoja Tolkien Lietuva. Ne, tai nereiškia, kad […]
Kliaksa
0

 
 
unnamed

Hukono programa

Jei užsuksite į „Hukoną“, kuris vyks gegužės 6 d. Vilniuje, „Congress“ viešbutyje prie Žaliojo tilto (ir tai yra humoristinis fantastų sąskrydis, įėjimas laisvas visiems fantastams) […]
Kliaksa
0